InformacjePorozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie budżetowych aspektów polityki rolnej

 

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego porozumieli się z litewską prezydencją reprezentującą państwa Unii Europejskiej w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Można będzie przesunąć 25% środków PROW na dopłaty rolnicze.

PECzęść reformy WPR ma wejść w życie z początkiem 2014r. stąd porozumienie było wymagane najpóźniej do 24 września. Komisja do spraw rolnictwa przeprowadzi głosowanie przepisów 30 września, w listopadzie trafią do europarlamentu. Przepisy zostaną również przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Wymagane jest także zatwierdzenie budżetu UE na lata 2014-2020.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Dacian Ciolos złożył gratulację negocjatorom. Zdaniem komisarza brak porozumienia mógł spowodować kłopoty z płatnościami dla rolników w ramach PROW a dokładnie II filaru WPR.

Parlament Europejski i państwa Unii w czerwcu wstępnie porozumiały się w sprawie reformy WPR na lata 2014-2020. Do uzgodnienia pozostała kwestia wieloletniego budżetu UE. Wspólna Polityka Rolna określa m.in. uzależnienie 30% dopłat do wymogów ekologicznych przy realizowanych przez rolników działaniach takich jak utrzymanie pastwisk, obszarów proekologicznych czy dywersyfikację upraw.

We wtorek zostały uzgodnione ostatnie sporne wątki dotyczące budżetu UE na lata 2014-2012. Ministrowie zgodzili się na pewne ustępstwa w stosunku do Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia najwyższych dopłat rolnych jak i zwiększenia stopy dofinansowania w PROW w stosunku do najsłabiej rozwiniętych i oddalonych regionów.

Ustalono redukcję nadwyżki o 5% dla rolników którzy uzyskają rocznie więcej niż 150 tys. euro dopłat. Przy dopłatach powyżej 300 tys. euro zastosowany zostanie dobrowolny limit. Ministrowie wyrazili zgodę na zwiększenie unijnego współfinansowania projektów z 75% do 85% w programie rozwoju wsi dotyczącym regionów najsłabiej rozwiniętych i najbardziej oddalonych.

Źródło: www.finanse.wp.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!