InformacjeOchrona klimatu na szczeblu lokalnym

 

25 września odbyło się polsko-niemieckie seminarium „Ochrona klimatu na szczeblu lokalnym” w ramach spotkań „Warsaw Climate and Energy Talks”.

Inicjatorami konferencji byli ministrowie środowiska Polski i Niemiec Marcin Korolec i Peter Altmaier. Spotkanie nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ, który rozpoczyna się 11 listopada w Warszawie.

 

m600xdZdaniem ambasadora von Fritscha ochrona klimatu powinna być podejmowana na poziomie samorządów, a ustalenia szczytów klimatycznych wdrażane muszą być również przez społeczność lokalną. Janusz Zalewski – wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody uważa, że należy stworzyć optymalne warunki do współpracy miast, biznesu i polityki mające na celu ochronę środowiska jak i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Von Fritsch zwrócił uwagę na rozproszenie energii i korzystanie z odnawialnych źródeł energii co pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Taki schemat powielany jest w Niemczech. Wiele gmin produkuję energię w swoim zakresie poprzez odnawialne źródła. Technologia ta zyskuje coraz więcej zwolenników przez wykorzystanie energii słonecznej, wiatraków jak i biogazowi.


Ambasador zauważył, że dzięki przeobrażeniu gospodarki niemieckiej w gospodarkę niskoemisyjna w ciągu ostatnich lat utworzonych zostało ok.370 tys. nowych miejsc pracy.


Przedstawiciel z niemieckiego ministerstwa środowiska – Berthold Goeke przedstawił działającą w Niemczech inicjatywę na rzecz ochrony klimatu – program dofinansowania zwracający firmom, jednostkom edukacyjnym i gminom część kosztów. Pozwala to realizację zadań dotyczących ochronę klimatu. Goeke dodał, ze w programie bierze udział co czwarta gmina w Niemczech. Dzięki programowi sfinansowano pro środowiskowe inwestycje w samorządach jak np. energooszczędne oświetlanie ulic, transport ekologiczny.


Prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę stworzenie systemu obustronnych profitów dla gmin, firm i państwa. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych będzie miało miejsce, jeśli każda ze stron będzie miała z tego korzyści.

Profesor Sadowski również mówił o wykorzystaniu energetyki rozproszonej. Zwrócił także uwagę na zarządzanie użytkami zielonymi jak i termomodernizację budynków. Dużym problemem jest gospodarka nawozowa powodująca duże emisje przez niewłaściwe stosowanie nawozów azotowych.

 

W Polsce na działania związane z termomodernizacją budynków, transport ekologiczny czy energooszczędne oświetlanie w najbliższych latach ma trafić do samorządów około 240 mln zł. Środki mają być pozyskane ze sprzedaży jednostek emisji CO2.

 

Źródło: www.farmer.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!