InformacjeWzrost eksportu polskiego przemysłu spożywczego

 

Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że eksport wzrósł o niemal 13 proc. w stosunku do zeszłego roku. Głównymi partnerami są Niemcy, Wielka Brytania, Rosja jak również rynki bardziej odległe m.in. w Afryce.

eksport1Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba informuje o handlu z państwami Afryki. Z Republiką Południowej Afryki prowadzimy handel m.in. kazeiną spożywczą, uzgadniane są świadectwa dotyczące naszego eksportu mleka w proszku i innych produktów mlecznych.


Stanisław Kalemba zapewnia o rozwijaniu handlu z RPA. Jest zainteresowanie polskich firm eksportem drobiu, wieprzowiny jak również karmy dla ryb ozdobnych.

Polska rozwija eksport także do Chin, Korei czy Japonii. Europa stanowi nadal główny rynek zbytu, przede wszystkim Niemcy gdzie trafia około 23 procent całego eksportu żywności.

W Niemczech największym zainteresowaniem cieszą się takie produkty jak sok jabłkowy, wyroby drobiarskie, mleczarskie, cukiernicze i rybne. W Rosji duży popyt jest na jabłka.

Dobre wyniki odnotowane są także w wymianie handlowej ze Słowacją i Czechami.
Sprzedaż za granicę artykułów rolno spożywczych w okresie od stycznia do sierpnia br. wyniosła 12,6 mld euro, co stanowi lepszy wyniki w stosunku do roku 2012 o 12, 7 procent.

Import również wzrósł do 9,1 mld euro co daje wynik lepszy o 3,4 procent.

Stanisław Kalemba zwraca uwagę na fakt, że poprawiło się saldo w handlu zagranicznym o około 50 procent.

Eksport żywności w przeciągu ostatnich dziewięciu lat wzrósł czterokrotnie - z 4,5 mld euro do 17,9 euro w roku 2012. Import zwiększył się ponad trzykrotnie - z 4 mld euro do ponad 13 mld euro. Polska w Unii Europejskiej jest pierwszym producentem jabłek, pieczarek, drugim producentem ziemniaków i żyta oraz trzecim w produkcji buraków i rzepaku.

Saldo dodatnie osiągnięte zostało również w zakresie handlu produktami pochodzenia zwierzęcego, zbożami, tytoniem i wyrobami cukierniczymi.

Źródło : finanse.wp.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!