Produkcja warzyw ekologicznych

 

Zapotrzebowanie na ekologiczne warzywa jest coraz większe, gdyż coraz częściej zwracamy uwagę na dobre jakościowo i zdrowe produkty, które pochodzą z upraw ekologicznych. Taka kolej rzeczy sprawia, że niejeden producent warzyw, szczególnie taki mniejszy – rolnik z dziada pradziada, decyduje się na rozpoczęcie ekologicznej uprawy warzyw.

rolnictwo ekologiczneNa przestrzeni ostatnich dziesięcioleci możemy zaobserwować znaczny wzrost ekologicznych gospodarstw rolnych. W 2010 roku w naszym kraju było prawie 2800 gospodarstw, które zajmowały się produkcją ekologicznych produktów. Łączna powierzchnia upraw ekologicznych wynosiła ok. 1900ha. Była to powierzchnia upraw z certyfikatem, natomiast ponad 1700ha było w trakcie przekształcania w ekologiczną produkcję.

Jak przekształcić gospodarstwo rolne w ekologiczną uprawę warzyw?

Jeśli wyrazimy chęć zmiany naszego gospodarstwa w gospodarstwo ekologiczne, należy zgłosić się do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dodatkowo takie zgłoszenie należy skierować do jednostki certyfikującej. Obecnie w naszym kraju jest 10 jednostek certyfikujących.

Po złożeniu niezbędnych dokumentów i uiszczeniu opłaty za kontrolę gospodarstwa, zostaje ono wpisane w systemie rolnictwa ekologicznego. Gospodarstwo ekologiczne dostaje wówczas niezbędne zaświadczenie do ubiegania się o dotacje. Aby uzyskać już sam certyfikat należy poczekać okres dwóch lat (w przypadku roślin wieloletnich 3 lata) na otrzymanie certyfikatu. Dopiero certyfikat daje prawo na oznaczanie swoich produktów jako ekologiczne. Certyfikat wydawany jest na okres 1 roku, po upływie tego okresu gospodarstwo ponownie przechodzi kontrolę i jeśli jest wszystko w porządku to certyfikat jest przedłużany na kolejny rok.

Korzyści z prowadzenia ekologicznej uprawy warzyw

Każdy producent warzyw, który zdecyduje się na prowadzenie ekologicznego gospodarstwa produkcyjnego może ubiegać się o dopłaty do kosztów kontroli. Trzeba jednak uważać, gdyż dopłaty przysługują jedynie tym gospodarstwom, w których kontrola wypadnie pozytywnie. Oprócz dopłat do kosztów kontroli właściciel eko gospodarstwa może ubiegać się również o dopłaty do powierzchni upraw ekologicznych. Dopłaty dla gospodarstw produkujących ekologiczne uprawy wynoszą 940zł/ha w przypadku firm posiadających certyfikat i 980zł/ha w przypadku gospodarstw, które są w fazie przekształcenia.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!