Polska wykorzystała 90% środków z PROW

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że w ramach programu PROW na lata 2007 – 2013 polscy rolnicy otrzymali już ponad 40,2 mld zł. Okazuje się, że Polska jest liderem w realizacji Programu w całej Unii Europejskiej.

logo prowRolnicy coraz częściej świadomi są wagi przyznawanych środków, a inwestując w rozwój swoich gospodarstw nie boją się wykorzystywać zewnętrznych narzędzi finansowania tj. kredyt czy pożyczka.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, od samego początku wspiera inwestycje podejmowane przez gospodarzy unijnych. Tylko w samym 2010 roku, ARiMR przekazała beneficjentom 8,2 mld zł., w 2011 r. natomiast wypłacono ok. 10 mld zł. Sumując wszystkie środki przekazane w ramach programu okazuje się, że rolnicy i przedsiębiorcy od 2007 r. otrzymali ponad 40,2 mld zł. Kwota ta daje już 90% zadeklarowanych środków z UE na lata 2007-2013. Oznacza to, że do rozdysponowania, w nowych naborach wniosków pozostało ok. 10 mld zł.

W związku ze zmniejszającą się pulą środków finansowych w ramach PROW, zauważalne jest większe zainteresowanie rolników otrzymaniem pomocy finansowej. Europejski Fundusz Leasingowy w ramach Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm (EPMPF) opublikował raport „Agro pod lupą", z którego wynika, że prawie 30 proc. rolników, którzy wzięli udział w badaniu, skorzystało z dotacji unijnych przy podjętych inwestycjach. Środki przeznaczyli głównie na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Raport informuje również, że polscy rolnicy posiadają dobrą wiedzę na temat źródeł finansowania inwestycji z funduszy unijnych. Jedynie 6 proc. z nich ma zerową wiedzę na ich temat, natomiast 21 proc. – dobrze zna to źródło finansowania.

Dotychczasowy przebieg wdrażania programu PROW na lata 2007-2013 pozwala przewidzieć, że jego realizacja zakończy się powodzeniem. Dzięki takim działaniom, polskie rolnictwo ma szansę na modernizację, przyczyniając się tym samym do rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Kolejne takie środki pojawią się prawdopodobnie na lata 2014 - 2020. Wydaje się, że w nowej perspektywie finansowej, fundusze te przyczynią się do poprawienia w Polsce obowiązujących standardów rolnictwa.

Źródło: ARiMR, Europejski Fundusz Leasingowy

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!