Zmiany w ustawie o podatku VAT

 

Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące rozliczania podatku VAT oraz wystawiania faktur. Ustawa przewiduje wejście zmian w dwóch etapach, na początku roku a potem od lipca 2013 roku i zmienia wszystkie dotychczasowe zasady rozliczania podatku VAT.

prawo150Zdaniem Bogdana Zatorskiego kierownika konsultingu w Sage zmiany te dostosowane będą do przepisów już obowiązujących w Unii Europejskiej. W 2013 roku rozpocznie się rewolucja, która prowadzi do nadejścia trudnych chwil dla przedsiębiorców. Będą musieli zmieżyć się z licznymi zmianami, które wymagać będą od nich dużo więcej uwagi i skupienia niż podczas zmian z 1 stycznia 2011 roku (zmiana stawek VAT o 1 punkt procentowy). Przedsiębiorcy na naukę nie mają jednak zbyt dużo czasu. W ciągu 2 miesięcy muszą nauczyć się stosowania nowych zasad w praktyce.

Po pierwsze każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do dostosowania oprogramowania księgowego i sprzedażowego do zmian. Ma to na celu dopasowanie polskich przepisów do regulacji unijnych, a także wprowadzenie bardziej przejrzystych i usystematyzowanych zasad w zakresie fakturowania i rozliczania podatku VAT.
I może wszytko byłoby wporządku, gdyby nie fakt, że przedsiębiorcy na przyswojenie zmian mają 2 miesiące, natomiast urzędnicy fiskusa ... 5 lat, bo przez ten okres będą mogli kontrolować i weryfikować działania firm.

Najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku to:

wprowadzenie faktur uproszczonych - przedsiębiorca będzie miał możliwość wystawienia faktury uproszczonej na kwotę do 450 zł brutto wpisując jedynie NIP nabywcy, bez jego nazwy i adresu. Podatnik będzie miał obowiązek podania takich danych jak: datya wystawienia dokumentu, przedmiot sprzedanych towarów/usług, kwota należnego podatku VAT i kwota brutto. Prawdopodobnie faktura proszczona będzie zblizona do paragonu fiskalnego.

Źródło: portalspożywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!