Sprzedaż drewna od 2013 roku

 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych zatwierdził nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2013. Realizacje transakcji oparte na nowych regulacjach ruszyły 20 listopada. Najnowsze rozwiązania są rezultatem negocjacji leśników z przedsiębiorcami z branży drzewnej, jakie toczyły się od roku pod patronatem ministra środowiska.

wycinka lasu"Sądzę, że udało się nam wypracować satysfakcjonujący kompromis. Z jednej strony, nowe zasady dają naszym klientom większy komfort i pewność co do możliwości nabycia niezbędnej ilości surowca po stabilnych cenach. Z drugiej, w odpowiednim stopniu zabezpieczają interesy Lasów Państwowych, które zarządzają przecież mieniem Skarbu Państwa i utrzymują się z przychodów w ponad 90 proc. pochodzących ze sprzedaży drewna" – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak.

Sprzedaż hurtowa drewna odbywać się będzie w ramach trzech procedur internetowych:

  • sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) dla klientów z tzw. historią zakupową (dla tych, którzy nabywali już drewno od LP);
  • sprzedaży ofertowej w PL-D dla firm, które realizują nowe inwestycje;
  • aukcjach w aplikacji „e-drewno" dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców.

W procedurach sprzedaży ofertowej będą mogli uczestniczyć tylko przedsiębiorcy do tego uprawnieni.
Z nimi też LP będą zawierać bezterminowe umowy.

Ceny nie będą licytowane!
Ustalą je poszczególni nadleśniczowie po konsultacjach z regionalną dyrekcją LP w oparciu o średnią cenę na daną grupę handlowo-gatunkową, która uzyskana będzie w internetowym przetargu ograniczonym w PL-D na II półrocze 2012 r. Na podstawie wyników tej sprzedaży PL-D przedsiębiorca będzie podpisywał z LP roczną umowę.

Dla reszty przedsiębiorców, którzy nie będą mogli brać udziału w sprzedaży ofertowej, przeznaczone będą aukcje internetowe w aplikacji e-drewno, odbywające się w okresach półrocznych. W tej opcji będzie można kupić pozostałą część hurtowej puli surowca, nieskierowanej do sprzedaży w PL-D. Klienci nadal będą licytowali masę i cenę drewna, przy czym ceny wyjściowe zostaną ustalone w oparciu o ceny minimalne obowiązujące w tej procedurze w II półroczu 2012 r.

Co ważne, od 2013 r. osoby fizyczne nie będą mogły brać udziału w aukcjach internetowych w aplikacji „e-drewno". Oni niestety mogą kupić drewno tylko w detalu, u nadleśniczego. Nowe procedury dotyczą sprzedaży hurtowej, dla przemysłu.
Na odrębnych zasadach będzie odbywała się sprzedaż detaliczna drewna, np. na cele opałowe (cennik ustala każdy nadleśniczy i zakupy odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie), aukcje i submisje tzw. drewna cennego itp.

Nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2013 wprowadzono na podstawie postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ostatnich latach.

Warto dodać, że w przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska założeniach do projektu nowelizacji ustawy o lasach potwierdzono, że upoważnionym do ustalania zasad sprzedaży drewna będzie dyrektor generalny LP.

Lasy Państwowe są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami publicznymi i największym dostawcą drewna na polski rynek (pokrywają 95 proc. krajowego zapotrzebowania).

Źródło: Lasy Państwowe, TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!