Rolnicy za WPR

 

Rolnicy oraz spółdzielnie rolnicze z niemal całej Europy zebrali się przed siedzibą UE w Brukseli aby przyjąć deklarację o silnej Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) popartej silnym budżetem na lata 2014-2020.

siedziba UEZagrożenie kolejnymi cięciami wydatków oznaczają brak stabilności żywnościowej i wzrostu zatrudnienia na terenach wiejskich. Reprezentanci sektora rolnego podpisali deklarację tuż przez szczytem 7-8 lutego w Brukseli, w czasie którego głowy państw i rządów mają podjąć decyzję odnośnie budżetu UE na okres 2014-2020. Aby rozwiać niepewności nurtujące rolników należy jak najszybciej zakończyć pracę nad budżetem.

W ceremonii podpisania deklaracji wzięło udział ponad 400 przedstawicieli unijnych rolników i spółdzielni rolniczych.

- "Aktualny koszt WPR wynosi mniej niż 1 proc. wszystkich wydatków publicznych UE, a korzysta na niej 500 milionów obywateli UE. W szczególności, dzięki WPR konsumenci mogą wybierać pośród bezpiecznej, wysokiej jakości żywności dostępnej po przystępnych cenach. Co więcej, dzięki WPR 26 milionów osób znajduje zatrudnienie w gospodarstwach, a kolejne 10 milionów w sektorach powiązanych, głównie na obszarach wiejskich. WPR wpływa również na atrakcyjność krajobrazu, ponieważ rolnicy i leśnicy dbają o trzy czwarte terytorium UE. Jednak nie można zapominać, że rolnicy na całym świecie zmagają się z poważnymi wyzwaniami. Zmiany klimatu powodują coraz gwałtowniejsze burze, coraz dłuższe susze i zmiany w okresie wegetacji. To właśnie rolnicy i spółdzielnie rolnicze pierwsi padają ofiarą tych zagrożeń. Bez WPR, konsumenci musieliby dzielić z nimi ten ciężar. Nie możemy uznawać bezpieczeństwa żywnościowego za pewnik. Tak strategiczny sektor jak rolnictwo potrzebuje strategicznej polityki. Nie możemy sobie pozwolić na osłabienie WPR. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy silnej WPR popartej silnym budżetem. Dlatego też nie można dopuścić do cięć w budżecie WPR. Rolnicy z całej Europy jednoczą się w apelu o silny budżet WPR. W całej Unii podejmowane są odpowiednie działania" – mówił przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner.

- "Ceny rynkowe ledwo pokrywają wzrastające koszty środków produkcji, co poważnie odbija się na sytuacji rolników. Wahania rynkowe stanowią jeden z najtrudniejszych problemów, lecz rolnicy cierpią również ze względu na nieuczciwe praktyki handlowe, nadużycia i brak równowagi. W odpowiedzi na te wyzwania potrzebujemy skrojonych na miarę rozwiązań. A rozwiązania te znajdują się w pierwszym i drugim filarze WPR. Rolnictwo musi stać się jeszcze wydajniejsze, nowocześniejsze i bardziej opłacalne. Rolnicy potrzebują wsparcia dla inwestycji, by mogli zwiększyć wydajność swojej produkcji, co z kolei przysporzy korzyści środowiskowych i pozwoli im na obniżenie kosztów. Dlatego też potrzebujemy porozumienia odnośnie budżetu, celem utrzymania silnej WPR. Sytuacja rolników jest bardzo niepewna. Musimy położyć temu kres, co będzie możliwe dzięki podjęciu szybkiej decyzji odnośnie budżetu" – dodała wiceprzewodnicząca Cogeca Antónia Figueiredo.

- "Musimy wysłać jasny sygnał do instytucji UE, kładąc w ten sposób podwaliny pod zrównoważoną politykę rolną, która zapewni bezpieczną przyszłość rodzinom rolników", zaznaczali wspólnie Gerd Sonnleitner i Antónia Figueiredo, którzy apelowali jednocześnie o utrzymanie aktualnego budżetu WPR w okresie 2014-2020. Niepewność w tej kwestii może doprowadzić do pogłębienia kryzysu gospodarczego oraz do wysokiego bezrobocia na obszarach wiejskich w całej UE.

Źródło: portalspozywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!