Budżet rolny bardzo korzystny dla Polski

 

Na konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że Polska w latach 2014-2020 otrzyma aż 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej.

siedziba UEMinister również był obecny na szczycie Unii Europejskiej, gdzie podejmowano decyzję o budżecie Wspólnoty na najbliższe lata. Podsumowując – Polska otrzyma ok. 1,6 mld euro więcej niż w poprzednich latach, na politykę rolną przeznaczone jednak będzie o 10 % mniej środków.

Na dopłaty bezpośrednie (I filar) otrzymamy 18,8 mld euro, natomiast na rozwój obszarów wiejskich (II filar) ok. 9,8 mld euro. Polska będzie jednocześnie na pierwszym miejscu spośród wszystkich państw UE pod względem uzyskanych środków. Natomiast pod względem wysokości uzyskanych dopłat bezpośrednich znajdziemy się na piątej pozycji.

– „Polska może się czuć wygranym tego szczytu. Polski rolnik nie będzie miał warunków pogorszonych, a polepszone" – mówił Kalemba. Podkreślał, że początkowo dopłaty średnio miały wynieść 210 euro za hektar teraz jednak nasze rolnictwo ma szansę na poprawę konkurencyjności.

Jak zdradza Kalemba negocjacje w sprawie pieniędzy na rolnictwo trwały „do ostatniej chwili". Dzięki staraniom polskiego rządu wprowadzony został m.in. zapis o możliwości przesunięcia 25 % środków z II filara na rozwój obszarów wiejskich. Zabieg ten pozwoli na podniesienie dopłat bezpośrednich średnio do ok. 230-240 euro na hektar, co stanowić będzie ok. 93 % średniej unijnej.

Na szczycie uzgodniono także, że dopłaty będą wyrównywane. W Polsce stawka dopłat bezpośrednich będzie rosła, natomiast w krajach, które mają najwyższe dopłaty, będzie zmniejszana..

– „Ci, którzy dzisiaj krytykują negocjacje, nie wierzyli, że możemy takie rozwiązanie znaleźć" – mówił minister. Zaznaczał również, że bardzo istotnym celem w całych rozmowach na szczycie była możliwość podniesienia dopłat bezpośrednich dla naszych rolników.

Minister podkreślał jednak, że w przyszłości otrzymamy już mniej pieniędzy w ramach II filara, co może nieco ograniczyć możliwości wspierania obszarów wiejskich.

Źródło: PAP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!