Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

 

Pod obrady Sejmu wprowadzono rozbudowany projekt dotyczący zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. W związku z tym Polska Izba Handlu wystąpiła z wnioskiem do premiera o dostosowanie vacatio legis nowych przepisów do realiów polskiego rynku.

Waldemar Nowakowski Prezez Zarządu Polskiej Izby Handlu - Agrobiznes Park- "Wprowadzenie w życie projektu, który zakłada wprowadzenie drastycznych zmian zarówno w stawkach, jak i podstawowych zasadach rozliczeń podatku VAT już od 1 stycznia 2013 a według ostatnich informacji nawet od 1 grudnia 2012 grozi ogromnym chaosem organizacyjnym, informacyjnym i poważnymi stratami dla polskich przedsiębiorców." - mówi prezes zarządu Polskiej Izby Handlu Pan Waldemar Nowakowski.

Eksperci PIH ostrzegają, że wejście w życie tych zmian może być niemożliwe ze względów technicznych. Przedsiębiorstwa prawdopodobnie nie zdążą z przebudową systemów informatycznych obsługujących księgowość, faktury czy nawet zamówienia co w konsekwencji spowoduje poniesienie ogromnych strat przez przedsiębiorców.

- "W dzisiejszych czasach większość rozliczeń z fiskusem wykonuje się poprzez odpowiednie systemy informacyjne, za pomocą kórych można zarządzać dużą liczbą transakcji. Systemy te są szczególnie rozbudowane w przypadku sektora handlu, gdzie całość biznesu opiera się na transakcja kupna-sprzedaży i wymaga rozliczeń z wieloma dostawcami." - wypowiada się Waldemar Nowakowski.

Specjaliści przypominają też o wprowadzonych zmianach podatku VAT z 2011 roku kiedy to podwyższenie stawek podatkowych o 1 % przyczyniła się nie tylko do ogromnych strat w handlu, ale również w innych branżach. Pojawił się chaos w dostosowywaniu dokumentacji, systemów, a także z fakturowaniem. Sytuacja została opanowana dopiero po kilku miesiącach.

- "Jeśli mieliśmy do czynienia z taką sytuacją w przypadku zmiany jednej tylko stawki, łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli wprowadzimy szereg poważnych modyfikacji w całym systemie bez odpowiedniego vocatio legis. W związku z tym zwróciliśmy się do premiera Donalda Tuska z apelem o dostosowanie terminów zmian do realiów rynku, oczekujemy więc vocatio legis na poziomie minimum 6 miesięcy od wprowadzenia zmian w ustawie." - podsumowuje Pan Nowakowski.

Źródło: portalspożywczy.pl

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!