Zmiany VAT od 2013 rok

 

Rząd ciągle pracuje nad nowalizacją ustawy o VAT. Sytuacja jest napięta, bo przedsiębiorcy nie wiedzą jeszcze co dokładnie zostanie zmienione i w jakiej formie. W tej chwili projekt jest już w Sejmie. Najprawdopodobniej przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2013 roku, jednak nie jest to pewny termin.

faktura-vat Agrobiznes ParkZmiany będą dotyczyć głównie fakturowania.

Wystawianie faktur VAT

Nowością jest fakt, iż faktury VAT będą mogli wystawiać wszyscy, również podatnicy zwolnieni z VAT.
Nie będzie trzeba jednak obowiązku wystawiana faktur do sprzedaży zwolnionej od podatku (nie ma jednak przymusu, aby jej nie wystawiać).
Bardzo ważne jest , aby wystawić fakturę  w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski i z terenu Polski za granicę.

Wypełnianie faktur VAT

W zasadzie faktury VAT będą musiały zawierać te same dane co dotychczas, z małymi wyjątkami. Nie będzie Faktury VAT-MP ani Faktury VAT-marża, a informacja, że podatek Vat rozlicza nabywca zastąpiony zostanie określeniem "odwrotnie obciażony".
Nie będzie koniecznie także umieszczanie na fakturze numeru rejestracyjnego pojazdu w przypadku faktur za paliwa.
Na fakturze koniecznie będą musiały widnieć takie określenia jak:

  • "metoda kasowa" - jeżeli podatnik rozlicza VAT np. na podstawie umowy komisowej czy z tytułu przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej własności towarów za osdzkodowanie bądź jeżeli rozlicza VAT metodą kasową jako mały przedsiębiorca
  • "samofakturowanie" - gdy faktury wystawia nabywca towarów i usług
  • "procedura marży dla biur podróży" lub "procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki" - przy sprzedaży na zasadzie marży stosowanej odpowiednio przy usługach turystyki, dostawie towarów używanych, itp.

W przypadku sprzedaży zwolnionej z podatku VAT należy podać, tak jak mamy to w tej chwili, podstawę tego zwolnienia (czyli przepis ustawy, Dyrektywy, itp.)

Faktury uproszczone

Zgodnie ze zmianami podatnicy będą mieli możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Taki dokument będzie można wystwić w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 450 zł lub 100 euro. Faktura ta nie będzie musiała zawierać wszystkich danych nabywcy a jedynie te dane, które pozwolą na określenie dla poszczególnych stawek kwoty podatku. Wynika, więc z tego, że zakres faktury uproszczonej będzie zbliżony do paragonu fiskalnego.
Nie będzie możliwości skorzystania z faktur uproszczonych w przypadku:

  • sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski i z Polski
  • wewnątrzwspółnotowej dostawy towarów
  • dostawy towarów i usług do poństw Unii

Terminy wystawiania faktur

Zasadą ma być, że podatnik ma obowiązek wystawić fakturę nie później niż do 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów lub usług. W przypadku otrzymania przed dokonaniem dostawy towarów lub usług całości lub części zapłaty - nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym otrzymano całość lu część zapłaty. Możliwe także, że będzie można wystawić fakturę przed dostawą towarów lub usługi lub otrzymaniem zapłaty, nie wcześniej jednak niż 30 dni przed planowaną dostawą.

Faktury wewnętrzne i noty korygujące

Prawdopodobnie faktury wewnętrzne zostaną całkowicie zlikwidowane. To samo dotyczy not korygujących.

Źródło: Gofin

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!