Zmiany w ustawie o składkach zdrowotnych dla rolników

 

Resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji, który przedłuża obowiązywanie ustawy o składkach zdrowotnych rolników na 2014r. Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa do 6 hektarów mają opłacane składki przez budżet państwa.

rolnictwoW styczniu 2012r została uchwalona ustawa o składce zdrowotnej rolników. Z założenia miała ona obejmować tyko rok 2012, następnie miał obowiązywać podatek dochodowy w rolnictwie.

Ministerstwo finansów nie przygotowało jednak projektu ustawy, który wprowadzałby podatek dochodowy dla rolników. Z tej przyczyny ministerstwo zdrowia chce znowelizować obowiązującą ustawę tak, żeby objęła jeszcze rok 2014. Pod koniec lipca tego roku projekt przekazany został do konsultacji społecznych.

Rolnicy posiadający gospodarstwa większe niż 6 hektarów przeliczeniowych zapłacą po 1 zł za każdy hektar i za domowników. Działy specjalne produkcji rolnej opłacą składkę w wysokości 116zł obliczanej na podstawie 9% kwoty stanowiącej 33,4% przeciętnego wynagrodzenia. Zapłacą oni również za ubezpieczenie zdrowotne domowników.

Zasady opłacania składek nie zmieniają się, więc Krajowa Rada Izb Rolniczych nie wnosi uwag do projektu. Zgłoszone zostały jednak uwagi kierowane przez wojewódzkie izby rolnicze dotyczące określenia maksymalnej wysokości składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Składka ta nie powinna być wyższa niż płacona przez osoby prowadzące działalności gospodarczą. Postulaty izby dotyczą również wysokości naliczania składki w gospodarstwach będących współwłasnością.

Do Trybunału Konstytucyjnego w lutym 2012r Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem o sprawdzenie zgodności obowiązującej ustawy z konstytucją. Zdaniem Izby krzywdzące jest rozliczanie składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników na podstawie powierzchni obszarów użytkowych. Nie ma jeszcze informacji o terminie zakończenia rozpatrywania wniosku.


Z danych ministerstwa rolnictwa na koniec roku 2012 samodzielnie opłacało składki około 553 tys. rolników, budżet państwa odpłacił składki za ponad 870 tys. rolników. Pieniądze te kierowane są za pośrednictwem Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego do Narodowego Funduszu Zdrowia.


źródło: finanse.wp.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!