Będzie zakaz uprawy kukurydzy GMO

 

Jak poinformował Stanisław Kalemba w wywiadzie dla radiowej „jedynki" Polska w rozporządzeniu do ustawy o nasiennictwie zakaże uprawy kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 810 oraz ziemniaków amfora.

KalembaUchwalona na początku listopada ustawa o nasiennictwie tylko umożliwi obrót nasionami roślin GMO, które już teraz są dopuszczone do uprawy na terenie całej Unii. Będą to kukurydza MON 810 i ziemniaki amfora. Minister podkreślał jednak, że choć ustawa dopuszcza obrót nasionami to nie dotyczy to uprawy roślin GMO.

Ustawa pozwala na wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia, które zakaże uprawy roślin modyfikowanych. – "My tymi rozporządzeniami zakażemy wysiewu kukurydzy MON 810 i wysadzania ziemniaka (amfora). (...) Nie można będzie (ich) uprawiać" – mówił dla „Sygnałów Dnia".

Minister tłumaczył, że uchwalenie tej ustawy wynikało tylko z konieczności dostosowania prawa polskiego do europejskich norm.

"Prawo UE dopuszcza obrót materiałem siewnym tych roślin GMO, które są dopuszczone do uprawy w Europie. To dotyczy kukurydzy MON 810 i ziemniaka amflora. Polska nie dostosowała tego prawa jako jedyne państwo, z tego tytułu Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który był niekorzystny dla Polski w 2009 roku i Komisja Europejska w październiku już przymierzała się do wystąpienia o naliczenie kar z tego tytułu. Te kary mogły wynieść nawet około 280 milionów euro" – mówił Kalemba.

Projekt ustawy o nasiennictwie przygotował prezydent Bronisław Komorowski, a Sejm uchwalił ją 9 listopada. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zajmie się nią Senat.

Źródło: TVP Parlament, fot. TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!