Nowelizacja ustawy o nasiennictwie

 

Rada Ministrów zatwierdziła projekt zmian do ustawy o nasiennictwie. Nowe przepisy mają umożliwić wpisanie do krajowego rejestru bez przeprowadzenia specjalistycznych badań odmian grusz, jabłoni, czereśni, śliw oraz wiśni. Ustawa ma wejść w życie do końca września 2013 r. 

nasiennictwoJak poinformowało CIR: „zmiana umożliwi dokonanie wpisu do krajowego rejestru ok. 50 tradycyjnie uprawianych odmian roślin sadowniczych takich jak jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia i wiśnia, które znajdowały się liście odmian materiału szkółkarskiego CAC (spełniającego minimalne wymagania) i dla których były sporządzone opisy odmian – bez przeprowadzania badań OWT (badanie odrębności, wyrównania i trwałości)”.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy, z dniem 30 września 2012 roku minął termin na złożenie wniosku o wpis do krajowego rejestru wybranych odmian roślin sadowniczych. Z tych wzglądów bez wykonania badań OWT nie będzie możliwy wpis danej odmiany, np. śliwki węgierki lub jabłoni renety złotej do KRO.

 

Testy OWT mają na celu sprawdzenie, czy badana odmiana jest odrębna - znacząco różni się od innych, wyrównana - dająca rośliny mające porównywalne cechy oraz trwała - czy jej charakterystyczne cechy nie ulegają zmianom w kolejnych pokoleniach.

 

W uzasadnieniu zaznaczono, że w wyniku zmian w ustawie o nasiennictwie podmioty trudniące się wytwarzaniem oraz handlem materiałem szkółkarskim bez zakłóceń będą mogły kontynuować swoją działalność.

 

Źródło: TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!