Komisja Europejska ogranicza stosowanie pestycydów

 

W miniony piątek Komisja Europejska przyjęła ograniczenia w stosowaniu trzech środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów, które jak dowodzą badania są groźne dla populacji pszczół. Ograniczenia te wejdą w życie od 1 grudnia tego roku.

 

pszczolyW styczniu br. Europejska Agencja do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdziła zagrożenia dla populacji pszczół, które wynikają ze stosowania trzech środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów, są to: clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam. Pomimo, że w marcu zabrakło wymaganej większości w głosowaniu przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, Komisja Europejska sama ma teraz prawo wprowadzić ograniczenia. Te ograniczenia popierała również Polska.

 

Tonio Borg komisarz UE ds. zdrowia oświadczył: „Dzisiejsze przyjęcie (ograniczeń) stanowi kolejny krok milowy w kierunku ochrony pszczół, które nie tylko produkują miód, ale też są odpowiedzialne za 80 proc. zapyleń”.

 

Zakaz w użyciu szkodliwych dla populacji pszczół środków na razie będzie obowiązywać przez dwa lata. Frederic Vincent rzecznik Borga powiedział: „Jeśli kraje członkowskie dostarczą nowe dane (naukowe), ograniczenie może zostać zrewidowane”.

 

Ograniczenia użycia wyżej wymienionych pestycydów będą obejmowały zaprawianie nasion, stosowanie ich do gleby oraz na leczenie dolistne zbóż (z wyjątkiem zbóż ozimych) i roślin, które pszczoły zapylają. Chodzi tu między innymi o uprawy oraz nasiona kukurydzy, rzepaku, słonecznika i bawełny. Środki te nadal będą mogły być używane w szklarniach oraz do upraw na polach po czasie kwitnienia roślin.

 

Kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą wycofać bądź zmienić udzielone autoryzacje na użycie częściowo zakazanych środków ochrony roślin.

 

Źródło: TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!