Niepocięte liście tytoniowe zostaną objęte akcyzą

 

Wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował o zamierzeniu opodatkowania niepociętych liści tytoniu przez ministerstwo finansów. Na chwilę obecną sprzedaż liści nie jest objęta podatkiem i są one przeznaczane na produkcję nielegalnych papierosów.

 

tytonZmiany dotyczące uregulowania opodatkowania tytoniu mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Ministerstwo chce na problem reagować szybciej i w ustawie okołobudżetowej wchodzącej w życie najpóźniej 1stycznia 2013r susz tytoniowy ma być ujęty, jako wyrób akcyzowy. W ten sposób handel suszem ograniczy się do upoważnionych podmiotów, posiadających zgłoszenie działalności do urzędu.

 

Całe liście tytoniowe można było wprowadzać do wolnego obrotu ze względu na rezygnację z wymogu kontraktacji tytoniu. Było to efektem dostosowania przepisów dotyczących rynku tytoniowego do wymogów unijnego prawa.

Ustawa o podatku akcyzowym określa pocięte liście tytoniowe, jako tytoń do palenia, Liście całe, wysuszone nie są objęte podatkiem. W wyniku przeprowadzonych kontroli w roku 2010 skonfiskowano 135 ton nielegalnie sprzedawanych całych liści tytoniowych z przeznaczeniem na papierowy, w roku 2011 było to już 240 ton, a do połowy bieżącego roku – ponad 180 ton.

Ministerstwo określa szarą strefę w obrocie liściem tytoniowemu na poziomie, 30 % co przekłada się na stratę dla Państwa w wysokości ok. 450 mln zł.

Według Polskiej Izby Handlu od kilku miesięcy spada sprzedaż papierosów, a rośnie poziom sprzedaży gilz wykorzystywanych do ręcznie wyrabianych papierosów. Oszacowano, że budżet Państwa stracił na spadku sprzedaży wyrobów tytoniowych w 2011r. 1 mld zł.

Nasz kraj musi dostosować poziom akcyzy do wymogów unijnych. W 2017 roku akcyza powinna wynosić 90 euro za 1000szt papierosów. Wiceminister zwrócił uwagę, że dostosowanie wymogów trwa od 2009r, w którym to akcyza była na poziomie 60 euro za 1000szt papierosów. Z roku na rok podatek ten podnoszony jest o 4-5%. W tym roku jest to 75 euro za 1000szt.

Źródło: www.farmer.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!