Okopowe

Atak stonki ziemniaczanej

 

Na młodych roślinach ziemniaków pojawiają się już pierwsze chrząszcze stonki ziemniaczanej. Jak donoszą analitycy jest ich więcej aniżeli zwykle o tym czasie.

 

czytaj dalej

 
 

Dolistne nawozy o działaniu biostymulującym w uzupełniającym odżywianiu ziemniaka

 

W niektórych fazach rozwojowych roślin składniki pokarmowe pobierane są szczególnie intensywnie i nie zawsze tradycyjne nawożenie doglebowe gwarantuje ich dostępność dla roślin. W przypadku roślin ziemniaka wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe rozpoczyna się już w okresie tworzenia bulw na stolonach i trwa dość długo (w zależności od wczesności odmiany nawet do początku sierpnia).

czytaj dalej

 
 

Plantatorzy buraków cukrowych domagają się wypłaty 300 mln zł

 

„Skoro nie ma prywatyzacji, to oddajcie nam nasze pieniądze!”. Takie żądania mają rolnicy trudniący się uprawą buraka cukrowego. „Puls Biznesu" pisze, że skarb odpowiada, iż nie mają do tego prawa.

czytaj dalej

 
 

Prywatyzacja zakładu w Trzemesznie zaprzestana

 

Prywatyzacji zakładu produkującego skrobię w Trzemesznie nie będzie. Ministerstwo Skarbu Państwa zawiesiło proces sprzedaży. Teraz całą sprawą najprawdopodobniej zajmie się Najwyższa Izba Kontroli, gdyż posłowie opozycji chcą dokładnie poznać powody nagłej zmiany decyzji.

czytaj dalej

 
 

Obawy plantatorów buraków

 

Rolnicy są bardzo zaniepokojeni opóźnieniami w zasiewach buraków. W mienionych latach zaczynały się one pod koniec marca, natomiast kończyły w połowie kwietnia. Pogoda uniemożliwia wejście w pole. Ale niestety to nie jedyne zmartwienie plantatorów. Polscy rolnicy mówią, że mają większe podstawy do niepokoju, które wiążą się z prywatyzacją                                                            Krajowej Spółki Cukrowej.

 

czytaj dalej

 
 

Odżywianie startowe buraków cukrowych

 

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku powierzchnia uprawy buraków cukrowych w naszym kraju wyniosła 212,0 tys. ha. Była ona nieco wyższa od ubiegłorocznej /o 8,5 tys. ha, tj. o 4,2%/ i niższa od średniej z lat 2006-2010 /o 8,6 tys. ha, tj. o 3,9%/. Generalnie w ostatnich latach powierzchnia uprawy buraków systematycznie malała. Spadek zarówno powierzchni uprawy, jak i liczby plantatorów był efektem koncentracji uprawy, tj. wzrostem powierzchni plantacji i poprawą poziomu agrotechniki.

czytaj dalej

 
 

Liberalizacja unijnego rynku cukru

 

Liberalizacja unijnego rynku cukru – pochopne decyzje mogą zagrozić stabilności rynku i nie przyniosą korzyści dla konsumentów. Projekt rewolucyjnych zmian w zakresie regulacji europejskiego rynku cukru podzielił nie tylko polską, ale i europejską opinię publiczną.

czytaj dalej

 
 

Przyszłość polskiego cukrownictwa

 

Eksperci rynku, politycy, przedstawiciele plantatorów oraz związków zawodowych na zaproszenie Instytutu Jagiellońskiego spotkali się w dn. 17 stycznia w Warszawie na debacie o przyszłości polskiego cukru, w kontekście prywatyzacji KSC oraz planowanego zniesienia kwot cukrowych w UE. Uczestnicy debaty podkreślali jak ważnym sektorem dla przyszłości polskiego rolnictwa oraz polskiej gospodarki jest branża cukrownicza.

czytaj dalej

 
 

Komisja Eurpoejska chce znieść kwoty cukrowe

 

12 października 2011 roku w zmianach dla Współnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 znalazła się propozycja, aby od 2015 roku zlikwidować kwoty cukrowe. Zdaniem jednak dyrektora biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego europejscy producenci nie są jeszcze gotowi, aby konkurować z plantatorami trzciny cukrowej.

czytaj dalej

 
 

Zmniejszone zbiory buraków cukrowych

 

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach pionformawał, że plony buraków cukrowych mogą być niższe niż ubiegłoroczne. Takie wnioski wyrazili doradcy rolniczy na podstawie zebranych 70% plonów buraka w regionie.

czytaj dalej

 
 
 
 
 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!