Atak stonki ziemniaczanej

 

Na młodych roślinach ziemniaków pojawiają się już pierwsze chrząszcze stonki ziemniaczanej. Jak donoszą analitycy jest ich więcej aniżeli zwykle o tym czasie.

 

stonkaZnawcy wcześniej już ostrzegali, że w tym sezonie będzie większy i wcześniejszy problem ze stonką ziemniaczaną. W uprawach zbóż pojawiła się skrzypionka zbożowa, która także pojawiła się wcześniej oraz w większym nasileniu niż zwykle. Oba wymienione wyżej szkodniki roślin zaliczane są do tej samej rodziny stonkowatych i ich występowanie jest sprzężone ze sobą.

Na dziś dzień na ziemniakach można zobaczyć jedynie chrząszcze stonki ziemniaczanej, które zwykle wyrządzają mniejsze szkody aniżeli larwy. Aczkolwiek lokalnie mogą również powodować gołożery roślin.

Przeważnie na początku stonka pojawia się na brzegu plantacji, a następnie przechodzi w jej głąb. Natomiast rzadko się zdarza, aby wstępowała równomiernie na całym polu, raczej atakuje ona rośliny placowo.

Po upływie kilku dni żerowania na spodniej stronie liści ziemniaka samice składają jaja. Poczym po około 6-10 dniach z jaj wylegają się larwy. I to właśnie one wyrządzają największe szkody. Larwy przechodzą cztery fazy rozwojowe. W stadium L1 wykazują największą podatność na insektycydy, natomiast w L4 są najbardziej żarłoczne oraz najmniej reagują na przeciwdziałające nim środki ochrony roślin.

Zabiegi insektycydowe wykonywane są po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości, czyli gdy występuje 1 chrząszcz na 25 roślinach bądź 1-2 chrząszcze na 1m², w przypadku gdy obserwujemy 10 złóż jaj na 10 roślinach oraz 15 larw stonki na 1 roślinie.

Źródło: farmer.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!