Spadają zapasy jabłek w UE

 

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) opublikowało po raz pierwszy w tym sezonie dane dotyczące wielkości zapasów jabłek w krajach należących do Wspólnoty. Informacje na razie zebrane zostały tylko z części państw UE, jednak już teraz widać pewne tendencje w zakresie zapasów w porównaniu z rokiem poprzednim.

jabłka sandomierskieOdnotowuje się spadek zapasów unijnych. Jak informują Specjaliści Banku BGŻ taki stan rzeczy może bardzo korzystnie wpłynąć na popyt, a tym samym ceny polskich jabłek.

Na polskim rynku sytuacja jest odwrotna - zapasy jabłek na początku listopada br. wzrosły o 16,2 proc.
W analogicznym terminie, na unijnym rynku stwierdzono zmniejszenie unijnych zapasów o 5,4 proc. w porównaniu do listopada w 2011 roku. Największe obniżki wielkości zapasów odnotowały Francja (34%) oraz Holandia (24%).

- „Podany wzrost wielkości zapasów jest zatem szybszy od przewidywanego wzrostu produkcji w kraju przez GUS, czy też TRSK. Oznaczałoby to, że relatywnie większa część producentów zdecydowała się na przechowywanie jabłek w celu uzyskania wyższych cen za owoce w dalszej części sezonu. Z drugiej strony świadczy jednak o stosunkowo niezmiennym popycie na krajowe jabłka w relacji do 2011 roku. Odnosząc bowiem ilościowy stan ich zapasów do wysokości zbiorów można wywnioskować, że zarówno w 2012 jak i 2011 roku została zagospodarowana zbliżona ilość jabłek okresie wczesnojesiennym. Dotyczy to łącznie rynku krajowego (w tym przetwórstwa) oraz eksportu" - oceniają eksperci Banku BGŻ.

Można więc przypuszczać, że brak zapasów jabłek w UE będzie odczuwalny za kilka miesięcy, dzięki temu popyt na polskie jabłka może w tym czasie znacząco wzrosnąć.

Źródło: Bank BGŻ

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!