Tegoroczna zima nie spowodowała szkód w sadach

 

Prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz poinformował, że miniona zima nie przyczyniła się do strat w sadach i nie wpłynie na wysokość tegorocznych zbiorów.

               

sad wiosnaProfesor podkreślił, że wiadomości na ten temat zebrał od doradców i sadowników z większych rejonów upraw sadowniczych. Według Makosza, na drzewach owocowych, bez względu na gatunek, jest wystarczająco dużo pąków kwiatowych, a to jest dobrą zapowiedzią wysokich plonów. Natomiast, mniej pąków jest na niedostatecznie pielęgnowanych oraz starych jabłoniach, które wysoce owocowały w zeszłym roku. Zdaniem specjalisty, z tego powodu w obecnym roku może być mniej jabłek przemysłowych niż w 2012 r.

 

Rok temu zebrano ok. 2,8 mln ton jabłek. Było to o 15 procent więcej aniżeli rok wcześniej.

Makosz zaznaczył, na dzień dzisiejszy jest jeszcze za wcześnie, aby prognozować plony owoców. Podkreślił jednak, że obecna aura sprzyja przebiegu wegetacji. Pierwsza wiarygodna prognoza może zostać przygotowana po około dwóch tygodniach po zakończeniu kwitnienia, czyli końcem maja. Profesor poinformował, iż jako pierwsze w tym roku owocować będą czereśnie, które już są w fazie kwitnienia.

Według profesora, opłacalność produkcji jabłek w Polsce uzależniona jest od poziomu eksportu. I tak, przy produkcji 2,8-3,0 mln ton jabłek trzeba wyeksportować aż 700-800 tys. ton, czyli bardzo dużo. Jeżeli polscy sadownicy będą dysponowali wysokiej jakości jabłkami deserowymi taki eksport jest możliwy.

 

Jabłka deserowe powinny stanowić ¾ produkcji, podczas gdy na dzień dzisiejszy w naszym kraju jest to tylko połowa. Mowa tu o jabłkach o określonej wielkości, nieuszkodzonych i odpowiednio wybarwionych.

Makosz zapewnił: „Jabłka posiadające takie cechy można łatwo sprzedać po opłacalnych cenach, nie tylko w Europie”. Profesor zaznaczył ponadto, że koszty nałożone na produkcję w Polsce są niższe niż w np. Holandii, natomiast w krajach Europy Zachodniej ceny za kilogram jabłek są znacznie wyższe aniżeli w krajach Europy Wschodniej. Dobre ceny można otrzymać za jabłka odmian: Gala, Jonagold, Golden Delicious i Sampion.

 

Źródło: TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!