Ciepła pogoda sprzyja rozwojowi chwastów

 

Obecna pogoda, ciepło i wilgotno, sprzyja rozwojowi chwastów także przy uprawach zbóż ozimych. Więc także przy takiej pogodzie należy pamiętać o walce z chwastami. Jak informuje przedstawiciel BASF Polska, w tym roku nie tylko chwasty są problemem – często obserwowanym szkodnikiem są także mszyce.

zboża ozime - Agrobiznespark.pl- Zboża ozime znajdują się w zróżnicowanych fazach rozwojowych. Rozbieżności te spowodowane są różnymi terminami siewu. Te zasiane w drugiej dekadzie września znajdują się w fazie początku krzewienia, zboża ozime zasiane w trzeciej dekadzie września - w fazie 2 - 3 liści, natomiast zasiane na początku października - w fazie pełni wschodów - informuje Marcin Łański z BASF Polska obserwując uprawy w Stacji Doświadczalnej BASF w Gurczu pod koniec drugiej dekady października.

- Bardzo wilgotna oraz ciepła pogoda sprzyja rozwojowi chwastów. W celu ich zwalczenia należy zastosować herbicyd. Optymalnym terminem proponowanego przez nas środka jest faza 1-2 liścia zbóż. Produkt ten stosowany jesienią pozwala roślinom uprawnym rozwijać się w sposób właściwy bez konkurencyjności ze strony chwastów. Jest to preparat selektywny w stosunku do rośliny uprawnej, który zwalcza najgroźniejsze chwasty jedno- i dwuliścienne - podkreśla Łański.

Jak się okazało, nie tylko chwasty są problemem przy uprawie zbóż ozimych. Częstym szkodnikiem atakującym polony jest w tym roku mszyca, zwłaszcza odmiana zbożowa i czeremchowo-zbożowa. Są one wektorami groźnych wirusów m.in. wirusa żółtej karłowatości jęczmienia i zagrażają nie tylko jęczmieniom, ale też pszenicy.

- Zabieg insektycydowy można łączyć z herbicydowym lub z zabiegiem dokarmiania dolistnego. Należy też pamiętać, że dokarmianie dolistne mikroelementami - mangan, miedź - wykonuje się 3 - 4 dni przed spoczynkiem, w temperaturze powietrza min. 10°C - dodaje Łański.

Oprócz środków ochrony roślin firmy BASF, na naszym rynku dostępne są środki takich firm jak Syngenta, Bio Agris czy Belchim Crop Protection

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!