Nadal można stosować pestycydy z grupy neonikotynoidów

 

Nie ma zakazu stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów, które są toksyczne dla pszczół. Eksperci z krajów Unii Europejskiej nie udzielili poparcia zakazowi stosowania tych środków. Jak poinformował Rzecznik KE, Komija może ponowić propozycję bądź ją zmienić.

 

pestycydyW dniu 16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przedstawiła zamówiony przez Komisję Europejską raport, w którym możliwe zaprezentowała ryzyka dla populacji pszczół będące następstwem stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

W miniony piątek opcję zakazu stosowania tych środków głosował Komitet, w którego skład wchodzili eksperci z krajów UE ds. zdrowia zwierząt. Głosowanie nie było jednak rozstrzygające, ponieważ nie udało się uzyskać wystarczającej większości głosów dla wprowadzenia zakazu.

Jak poinformował rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent: „Trzynaście krajów opowiedziało się za zakazem, dziewięć było przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu. Rzecznik dodał również, że Komisja Europejska może ponowić swoją propozycję bądź „nieco ją zmienić”. Spośród krajów, które poparły zakaz stosowania niebezpiecznych dla populacji pszczół pestycydów znalazła się Polska. Ponadto były to też: Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Belgia. Przeciw zakazowi były m.in. Finlandia, Rumunia i Węgry, a od głosu wstrzymały się m.in. Bułgaria, Wielka Brytania i Niemcy.

Zdaniem zrzeszenia Greenpeace taki wynik głosowania jest wynikiem silnego lobbingu producentów tych pestycydów. Jak poinformował członek tej organizacji Marco Contiero: „Dowody naukowe są niepodważalne i nawet EFSA, która do tej pory nie oponowała specjalnie przeciw np. GMO, w kwestii negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły nie ma wątpliwości. Pomimo tego, takie koncerny jak Bayer czy Syngenta, kontynuują walkę o to, by odwlec wprowadzenie zakazów tak długo, jak to tylko możliwe. Istotne jest, by pod wpływem tych nacisków Komisja Europejska nie poddała się i zgodnie z zaleceniami naukowymi, wprowadziła zakazy”.

 

Z wyników piątkowego głosowania zadowolona jest firma Syngenta. Prezes firmy John Atkin stwierdził: „Restrykcje w używaniu tej technologii ochrony upraw nie są kluczowe dla ochrony zdrowia pszczół”.

Sekcja firmy Bayer – Bayer CropScience w oświadczeniu napisała: „Brak zdecydowanej większości (w głosowaniu) jest potwierdzeniem, że nie ma przekonywujących argumentów przeciwko wykorzystywaniu neonikotynoidów”. Zdaniem Bayer’a z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że oddziaływanie tych środków na populację pszczół jest nieznaczące w przypadku, gdy używa się ich w odpowiedni sposób.

 

Źródło: TVP info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!