Program nawożenia dolistnego pomidora

 

Pomidor szybko rośnie i wytwarza dużą masę owoców, dlatego potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości składników pokarmowych w postaci nawozu. Jak podaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa roślina ta na wyprodukowanie jednego kilograma owoców potrzebuje 3,5-5 g N, 0,7-1 g P, 7-8 g K, 4,5-5 g Ca oraz 1-1,2g Mg.

pomidoryPomidor nie ma dużych wymagań glebowych i może być uprawiany praktycznie na glebie każdego rodzaju. Bardzo ważne jest, aby gleba pod pomidory była utrzymana w dobrej kulturze, łatwo podsiąkała oraz była przepuszczalna dla wody i składników pokarmowych. Rośliny pomidora nie są wymagające co do odczynu gleby, i tak wskaźnik pH powinien mieścić się z zakresie od 5,5 do 7,5. Podaje się, że na jeden hektar uprawy pomidorów należy dostarczyć 100-150 kg N, 80-100 kg P2O5 oraz 150-200 kg K2O w postaci nawozów mineralnych. Podaje się, że pomidor jest szczególnie wrażliwy na brak magnezu, wapnia, fosforu i mikroelementów.

Kompleksowe nawożenie dolistne pomidora przeprowadza się w sześciu terminach. Pierwszy zabieg wykonuje się po upływie dwóch tygodni po posadzeniu rozsady. Oprysk ten ma na celu uzupełnienie niedoboru, miedzi, żelaza, manganu oraz fosforu, który wpływa na lepsze ukorzenienie się rozsady, a także uzupełnienie kompletu mikroelementów. Drugi oprysk przeprowadza się przed kwitnieniem roślin stosując nawozy zawierające bor i fosfor. Zastosowanie boru poprawia kwitnienie i zawiązywanie się owoców, a fosfor stymuluje zaopatrywanie się roślin w ten składnik. W okresie wzrostu roślin stosuje się nawozy z magnezem i molibden. Pierwszy składnik aktywuje proces fotosyntezy, a drugi zwiększa wykorzystanie azotu i obniża wartość azotanów w roślinie. W fazie pełni kwitnienia wykonuje się opryski w skład których wchodzą takie składnik pokarmowe jak: potas, fosfor, magnez oraz żelazo. Na początku formowania się owoców zaleca się pryskać pomidory nawozami wapniowymi, np. Ekolist Wapniowy, Ekolist AMINO WAPŃ. Zabieg ten ma na celu przeciwdziałanie suchej zgniliźnie wierzchołkowej oraz poprawię trwałość i jędrność owoców. Ostatnie dokarmianie potasem, fosforem i borem warzyw wykonuje się w fazie zawiązywania owoców.

Do podstawowych składników pokarmowych należy azot. Niestety, pierwiastek ten szybko i łatwo przemieszcza się do głębszych warstw kompleksu sorpcyjnego i staje się trudnodostępny dla roślin. Największe zapotrzebowanie na azot występuje podczas zawiązywania i formowania się owoców pomidora. Niedostatek tego składnika pokarmowego znacznie hamuje wzrost oraz ogranicza plonowanie roślin. Pomidory słabo się krzewią, a łodyga staje się wiotka i cienka. Symptomy barku azotu można również zauważyć na liściach, które początkowo zmieniają barwę na jasnozieloną, a potem stają się bladożółte. Postępująca chloroza z czasem obejmuje całą powierzchnię blaszki liściowej wraz z nerwami.

Fosfor to pierwiastek, który wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, przyspiesza wytwarzanie kwiatów oraz stymuluje zawiązywanie się owoców. Niedostateczna ilość tego składnika w glebie skutkuje tym, że liście pomidora stają się szarozielone i kruche, a nerwy wraz z ogonkami liściowymi przyjmują barwę fioletową lub czerwoną. Przy niedoborze fosforu system korzeniowy roślin pomidora jest zredukowany. Brak tego pierwiastka w roślinie może być również spowodowany nieodpowiednim pH gleby, jak również zbyt niską temperaturą w foli lub na zewnątrz.

Potas jest pierwiastkiem stymulującym gospodarkę wodną roślin. Jego niedobór początkowo powoduje żółknięcie i brązowienie, a w końcu doprowadza do zasychania całej blaszki liściowej. Brak potasu skutkuje obłamywaniem się gron oraz niedostatecznym wybarwieniem owoców. Bardzo często niedoborom tego składnika towarzyszy pękanie owoców.

W uprawie pomidora powszechnie obserwuje się niedobory magnezu, które najpierw ujawniają się na dolnych liściach w postaci jaśniejszych przebarwień. Symptomy te początkowo występują na nieparzystych listkach, a następnie obejmują kolejne położone wyżej liście złożone. Nerwy wraz z przylegającymi do nich tkankami pozostają zielone, ale pozostała część blaszki liściowej przebarwia się na żółto lub kremowo. Przy ostrym niedostatku magnezu pożółkłe organy brunatnieją, zamierają i opadają.

Zdarza się, że na roślinach pomidora występują objawy niedoboru mikroelementów, tj. manganu, molibdenu, czy boru.

Niedostatek molibdenu przejawia się jasnozielonymi, z czasem żółknącymi plamami postępującymi od brzegów liści. Następnie zmiany te przechodzą w nekrozy. Symptomy niedostatku molibdenu początkowo zlokalizowane są na starszych, a później przenoszą się na młodsze liście.

Na roślinach niedożywionych manganem występują charakterystyczne objawy w postaci żółtozielonych przebarwień. Symptomy te początkowo rozwijają się na środkowych, a później przenoszą się na wierzchołkowe liście. Z czasem powierzchnia blaszki liściowej staje się pofałdowana, a chlorystyczne plamki uwypuklają się miedzy nerwami. Zmienione liście wywijają się w górę i stają się zdeformowane.

Często na roślinach pomidora zauważyć można niedobory wapnia przejawiające się żółknieniem brzegów liści oraz zamieraniem stożka wzrostu. Takie rośliny charakteryzują się słabym wzrostem korzeni. Na powierzchni owoców występują suche i wklęsłe plamy, a w ich miąższ jest zbrunatniały, co znacznie obniża ich wartość.

Podsumowując, aby uzyskać wysoki i odpowiedniej jakości plon owoców pomidora należy dbać o jego prawidłowe nawożenie dolistne. Należy pamiętać, by przed posadzeniem rozsady odpowiednio przygotować podłoże. Dobrze jest, gdy na stanowisko na którym zamierzamy uprawiać pomidory zastosujemy dojrzały kompost lub obornik. Zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin skutkuje wyrównaniem potencjalnych możliwości uprawianych odmian. Stosując nawozy należy pamiętać, że wpływają one na właściwości odżywcze warzyw, które zjadamy. Poprzez zabiegi nawożenia możemy wpłynąć na zawartość niektórych składników pokarmowych (np. magnezu), które mają decydujące znaczenie w prawidłowej diecie człowieka.

Autor: mgr inż. Anna Pawlicka

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!