Kapusta - kieszeń pusta

 

Ceny warzyw są dramatycznie niskie, przez co ich produkcja stała się nieopłacalna. Wielu producentów, zamiast zbierać marchew czy cebulę z pól, woli ziemię po prostu zaorać. Przynajmniej nie ma problemów z gnijącym towarem w magazynach. Plantatorzy twierdzą, że po tym sezonie ich gospodarstwa mogą stracić zdolność produkcyjną. Inni już teraz zapowiadają, że kończą z produkcją warzyw, bo ceny w skupach sięgnęły dna.

21.08.1Dla producentów warzyw to trudny rok. Określają go krótko, ale dobitnie: koszmar! Przez intensywne opady, a na dodatek niedrożne rowy melioracyjne, wielu rolników doznało nieodwracalnych straty na polach. Niektórzy producenci nie wykluczają zaprzestania produkcji warzyw, inni - z powodu finansowych tarapatów, mogą nie dotrwać do kolejnego sezonu.

– Uprawiamy w naszym gospodarstwie ogólnie warzywa do długiego przechowywania, ale z uwagi na gorsze czasy spróbowaliśmy uprawy kapusty pekińskiej na długie lato. Ale się przeliczyliśmy. Przez nadmiar wody większość tego, co miałem na polu zgniła. To, co zostało, mogę sprzedać jedynie za śmieszne pieniądze. A ja zainwestowałem w środki produkcji i pracowników, jestem pod kreską – ocenia Wiesław Dulęba, producent kapusty pekińskiej i stożkowej z Łęgnowa.

– Ceny warzyw stoją już od lat, a ceny nawozów czy opakowań wzrastają. Jak może dobrze funkcjonować gospodarstwo, jeśli trzeba więcej wydać niż się zarobi? Po prostu lepiej uprawiać zboże niż warzywa. Zastanawiam się nad rezygnacją z produkcji warzyw, bo to ciężki kawałek chleba – dodaje producent marchwi, kapusty i selera, Józef Bona z Łęgnowa.

czytaj dalej

Źródło: TVP Bydgoszcz, Autor: Maria Sikorska „Agroregion"

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!