Zboża

Wyższa efektywność technologii nawożenia pszenicy ozimej gwarancją wysokich plonów

 

Najważniejszą grupą roślin uprawnych w Polsce są zboża, które w 2012 roku zajmowały powierzchnię 7699,8 tys. ha z czego 27% zajmowała uprawa pszenicy. Aby sprostać wymaganiom rynku rolnicy muszą osiągać jak najlepszą jakość generując przy tym jak najmniejsze koszty. Decydującymi czynnikami wpływającymi na cenę ziarna są parametry jakościowe takie jak : gęstość ziarna, zawartość białka, wskaźnik sedymentacji oraz zawartość i jakość glutenu. Żeby osiągnąć je na odpowiednim poziomie musimy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi jesienne, ponieważ od nich zależy w jakiej kondycji pszenica będzie wzrastała wiosną i jaki wyda plon.

czytaj dalej

 
 

Większy wzrost cen pszenicy w Polsce niż na świecie

 

Analitycy BGŻ informują, że na świecie średnie ceny pszenicy są w tym sezonie o kilkanaście procent wyższe aniżeli przed rokiem.

czytaj dalej

 
 

Zmiany w cenach zbóż

 

Zwiększenie podaży ziarna zbóż do skupu wpływa na dalszy powolny spadek cen w naszym kraju.

czytaj dalej

 
 

Ceny zbóż (06-12.05.2013)

 

W czasie od 6 do 12 maja 2013 roku w naszym kraju spadła cena pszenicy konsumpcyjnej oraz żyta konsumpcyjnego. Notowania kukurydzy pozostały na tym samym poziomie, natomiast jęczmienia paszowego nieznacznie wzrosły.

czytaj dalej

 
 

Ochrona zbórz przed chorobami grzybowymi

 

Jednym z warunków uzyskania wysokich plonów zbóż jest prawidłowa ochrona fungicydowa. Prawidłowe i skuteczne zwalczanie chorób wywoływanych przez grzyby wymaga doboru właściwego fungicydu, zarówno pod względem zwalczanych chorób oraz panujących warunków pogodowych. Ważny jest także wybór właściwego terminu stosowania, który powinien być poprzedzony lustracją polową i właściwym określeniem symptomów chorobowych.

 

czytaj dalej

 
 

Cena pszenicy w górę

 

Z cotygodniowego sprawozdania Agencji Rynku Rolnego w okresie od 15 do 21 kwietnia wzrosły ceny m.in. pszenicy i mięsa wołowego.

 

czytaj dalej

 
 

Dolistne nawożenie kukurydzy

 

Uprawa kukurydzy w Polsce staje się coraz powszechniejsza. Do niedawna rolnicy interesowali się przede wszystkim odmianami przeznaczonymi na kiszonkę. Szacuje się, że w ubiegłym roku areał upraw tych odmian wynosił około 450 tys. ha. 2012 rok był jednak wyjątkowy, głównie z uwagi na konieczność przesiewu części ozimin roślinami jarymi.

 

czytaj dalej

 
 

Wiosenne odżywianie pszenicy

 

W Polsce powierzchnia uprawy zbóż wynosi ok. 8 mln ha, czyli ponad 70% ogólnej struktury zasiewów. Najwięcej, bo około 2 mln ha zajmuje pszenica. Jej forma ozima jest w Polsce i Europie podstawowym surowcem w przemyśle młynarsko-piekarniczym – ma strategiczne znaczenie dla gospodarki żywnościowej.

czytaj dalej

 
 

Skuteczna ochrona fungicydowa zbóż

 

Poprawna ochrona zbóż przed patogenami grzybowymi wymaga od rolnika nie tylko znajomości czynnika chorobotwórczego, ale przede wszystkim wiedzy na temat substancji aktywnych wchodzących w skład danego fungicydu.

czytaj dalej

 
 

Cen zbóż ostro w dół

 

W ostatnim czasie światowe giełdy zbóż odnotowały znaczne spadki cen, osiągając poziom cen porównywalny do tych z czerwca – lipca 2012 roku. Tylko kukurydza na CBOT utrzymuje się jeszcze na stałym poziomie.

czytaj dalej

 
 
 
 
 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!