Kukurydza GMO MIR160 firmy Syngenta dopuszczona do obrotu

 

Decyzją Komisji Europejskiej, kukurydza GMO MIR160 firmy Syngenta będzie dopuszczona do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Taka decyzja spowoduje, że genetycznie modyfikowana kukurydza będzie dostępna w krajach należących do Unii Europejskiej jako składnik pasz oraz środek spożywczy.

kukurydza gmo syngentaDecyzja komisji w sprawie kukurydzy GMO firmy Syngenta nie była jednogłośnie zaakceptowana przez wszystkich członków UE. Przychylny dla kukurydzy GMO MIR162 okazał się Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Pomimo przychylności ekspertów z EFSA, którzy stwierdzili, że kukurydza jest bezpieczna i może być stosowana przez ludzi i zwierzęta, nie uzyskała kwalifikowanej opinii. Oznacza to, że firma, która ma zezwolenie na produkcję tej odmiany, będzie musiała składać co roku sprawozdania z monitoringu skutków dla środowiska.

Podczas rozmów na temat dopuszczenia kukurydzy GMO nie obyło się bez sprzeciwu. Największy miała Francja. Na posiedzeniu Rady Rolnej, francuscy przedstawiciele zaapelowali o zastosowanie zmian w ocenie i autoryzacji produktów GMO.

Zgoda Komisji odnośnie wprowadzenia do obrotu kukurydzy GMO nie obejmuje jednak upraw. Okres ważności zgody wynosi 10 lat od momentu notyfikacji.

źródło: agrodziennik.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!