Mała ilość kukurydzy ale ceny wciąż dobre

 

Światowe zbiory kukurydzy są mniejsze niż się spodziewano, a jednak wiele wskazuje na to iż rynek zaakceptował te informacje. Prawdopodobnie tegoroczne zbiory będą niższe od ubiegłorocznych. Powodem tego były spadki cen notowań kukurydzy w pierwszych tygodniach października.

zbiory kukurydzyZbiory kukurydzy w Stanach Zjednoczonych są najniższe od 17 lat. Zmniejszające się zapasy nie zapobiegły spadkom notowań z ok. 300$/t do poniżej 290$/t. Przyczyną takiego efektu po części dużego zaawansowania zbiorów oraz presji tańszej kukurydzy z Ameryki Południowej, gdzie odnotowuje się rekordowe zbiory.

Z powodu najmniejszych od kilkunastu lat zbiorów kukurydzy i wysokich cen, w USA, dyskutuje się o sensie przetwarzania 40% krajowych zbiorów tego produktu na bioetanol. Także Europa wyprodukuje mniej kukurydzy w tym roku. Spadek produkcji w Unii Europejskiej ma wynieść nawet 10mln ton. Zeszłoroczne zbiory w UE były rekordowe, tego roczne mają być do nich zbliżone, więc spadek nie będzie aż tak drastyczny, a unijne zapasy kukurydzy nie ucierpią tak bardzo.

Według specjalistów, światowy poziom cen kukurydzy powinien być stabilny, choć spadki wywołane stopniowym końcem zbiorów tego ziarna, jak i mniejszą aktywność importową z Chin są całkiem możliwe.

Źródło: top agrar

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!