Większy wzrost cen pszenicy w Polsce niż na świecie

 

Analitycy BGŻ informują, że na świecie średnie ceny pszenicy są w tym sezonie o kilkanaście procent wyższe aniżeli przed rokiem.

pszenica-ziarnaZ analizy danych Międzynarodowej Rady Zbożowej wynika, że cena pszenicy w okresie od początku lipca 2012 r. do pierwszej połowy maja br. była średnio o około 12 procent wyższa niż w równorzędnym okresie w 2012 roku. Indeks światowych stawek pszenicy zestawiany jest na podstawie dziewięciu notowań tego zboża w różnych portach na całym świecie. Największe wartości w tym sezonie osiągał w czasie od lipca do listopada 2012 r. Pod koniec 2012 roku oraz w dwóch pierwszych miesiącach 2013 roku ceny światowe wyraźnie spadały, także na dzień dzisiejszy są sporo niższe aniżeli w szczytowym momencie. W trzech pierwszych tygodniach maja ceny te były o 13 procent niższe w porównaniu do początku listopada.

W naszym kraju sytuacja kształtowała się zależnie od globalnych tendencji, jednakże osiągnięty średni poziom cen jest wyższy, natomiast spadki wystąpiły o kilka miesięcy później. Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w okresie od lipca 2012 r. do pierwszej połowy maja 2013 r. ukształtowała się na poziomie 982 zł/t i tym samym była o 18 procent wyższa aniżeli w analogicznym okresie rok wcześniej. Natomiast pszenica paszowa wyceniana była przeciętnie 962 zł/t, i to stanowiło wzrost w porównaniu do zeszłego sezonu aż o 24 procent. Najwyższy poziom cen pszenicy osiągnięty był na przełomie stycznia oraz lutego, czyli później mniej więcej o trzy miesiące aniżeli na świecie. Na tę sytuację wpływ miał kurs walutowy, czyli lekkie osłabienie złotego w stosunku euro, które miało miejsce w tym okresie.

Prawdopodobnie jednak, najważniejszym czynnikiem, który spowodował, że ceny pszenicy w naszym kraju w obecnym sezonie wzrosły znaczniej niż średnie na świecie, jest sytuacja popytowo-podażowa w krajach europejskich. W ubiegłym roku znaczący spadek produkcji jednocześnie zanotowano w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Rosji, Kazachstanie i Ukrainie. Kiedy to z końcem roku 2012 eksport z obszarów Morza Czarnego znacząco spowolnił, a wzrósł popyt na pszenicę z Unii Europejskiej. To spowodowało podbicie stawek pszenicy w naszej części świata, w czasie gdy po przeciwnej stronie Atlantyku ceny tego zboża już spadały.

Generalnie bilans pszenicy w krajach europejskich jest bardziej napięty aniżeli średni na świecie. Przewidywany poziom zapasów na 2012/2013 jest niski i wg IGC w Unii ma wynosić 9,6 mln ton wobec 10,8 mln ton na koniec sezonu 2011/12, natomiast w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie wynosi łącznie 11,7 mln ton wobec 23,9 mln ton w sezonie 2011/12. Na razie oczekuje się jednak, iż zbiory w Europie w tym sezonie będą udane i tym samym bilans wyraźnie się poprawi.

Źródło: piagro.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!