Dozwolony ubój rytualny

 

Rada Ministrów zaakceptowała projekt umożliwiający przeprowadzanie w Polsce uboju rytualnego. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej podkreślił, że nowe przepisy dotyczące tej sprawy będą eliminowały metody uboju zwierząt najbardziej bulwersujące.

ubójCIR w komunikacie poinformowało, że zmiana w projekcie nowelizacji ustawy odnośnie ochrony zwierząt polegać będzie na przeprowadzaniu uboju zwierząt według obrzędów religijnych pod jednym warunkiem, że zabijanie będzie odbywać się w rzeźni. I tym samym zostanie uchylony przepis zakazujący uboju bez wcześniejszego ogłuszania.

 

CIR podkreśliło ponadto, że wprowadzenie uboju rytualnego w naszym kraju pozwoli wyznaniowym grupom zachować w dalszym ciągu prawo do swoich rytuałów religijnych; ponadto zostanie zachowane „tysiące miejsc pracy dla pracowników firm zajmujących się ubojem rytualnym” oraz utrzymana będzie konkurencyjność sektora mięsnego europejskim i światowym na rynku.

Tusk podkreślił, że w ustawie zostaną zapisane zakazy dotyczące „najbardziej niepokojące formy uboju, jakim jest ubój np. w klatkach obrotowych”. Premier mówił: „Zdjęcia, które pokazywały, w jaki sposób dokonuje się uboju zwierząt w poszczególnych rytuałach (wywierały) przygnębiające wrażenie.

Trudno się dziwić wszystkim tym, co mają wyższy poziom wrażliwości, jeśli chodzi o zwierzęta, że budzi to niepokój czy sprzeciw”.

 

Klatkę obrotową stosowaną do uboju rytualnego stanowi stalowa komora. W niej zamykane jest zwierze tak, żeby na zewnątrz wystawała tylko głowa. Ubijane zwierzę następnie, obracane jest głową w dół i następuje poderżnięcie gardła. Zgon często od razu nie następuje.

Tusk oznajmił, że ministrowie rolnictwa i środowiska dostali zlecenie pracy „nad zredukowaniem na tyle, na ile jest to możliwe cierpień zwierząt” w trakcie nie tylko rytualnego o uboju.

Premier zaznaczył: „Sprawdziliśmy jak to wygląda w państwach UE, wydaje się, że Polska przyjmując ten projekt nie będzie w żaden sposób odbiegała od przeważającej części rozstrzygnięć w państwach UE. Tę średnią europejską na pewno będziemy respektować, co więcej będziemy chcieli na tle innych państw Europy uzyskać najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ograniczenia cierpienia zwierząt”.

Ponadto, ubój rytualny to równiej liczne miejsca pracy.

 

W nawiązaniu do przyszłych prac nad projektem w polskim Sejmie, premier mówił, że rząd dobrze wie, iż parlamentarnych w klubach są podzielone głosy dotyczące uboju rytualnego. Tusk oznajmił: „Pamiętajmy, że mówimy nie tylko o ochronie zwierząt przed zbędnym cierpieniem, ale także o dziesiątkach przedsiębiorstw i dziesiątkach zatrudnionych”.

 

CIR podkreślił, iż w większości krajów UE i EFTA zezwolony jest ubój rytualny nie wymagający ogłuszania zwierzęcia. W komunikacie CIR dodano: „W 2010 roku takich uśmierceń zwierząt dokonywano m.in. w Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii. W niektórych krajach – Austria, Finlandia, Słowacja i Estonia - obowiązywały ograniczenia, a bezwzględny zakaz uboju bez ogłuszania obowiązywał w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii”.

Obowiązujące od 1 stycznia br. rozporządzenie UE, dopuszcza do odstępstwa od wymogu ogłuszania zwierząt w trakcie uboju rytualnego, które odbywa się w rzeźni.

 

W naszym kraju od początku 2013 roku zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia jest niedozwolone. Jest to efekt decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku. Trybunał uznał, że przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące tej sprawy są niekonstytucyjne. Od stycznia tego roku ubój zwierząt wykonywany zgodnie z zasadami religijnymi związków wyznaniowych, które są zarejestrowane nie jest możliwy. Zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia jest przestępstwem, które podlega karze grzywny bądź pozbawienia wolności. Osobom naruszających prawo, polski sąd może zakazać nawet wykonywanie zawodu.

 

Źródło: TVP Info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!