W Polsce rośnie zainteresowanie hodowlą nowej rasy bydła mlecznego

 

Polscy producenci mleka coraz częściej interesują się hodowlą norweskiej rasy czerwonej, zwanej NRF. Według polskich rolników, rasa ta charakteryzuje się wysoką mlecznością, płodnością i odpornością na choroby.

krowa NRFNorweskie programy hodowlane już od ponad trzydziestu lat kładą duży nacisk na cechy związane właśnie ze zdrowiem i płodnością zwierząt. Poprawa tych cech daje efekty w postaci korzyści finansowych.
Rolnicy dobrze wiedzą, że muszą na bieżąco śledzić zmiany na rynku, inwestować w swoją działalność, obniżać koszty produkcji oraz szukać wysokowydajnych, płodnych gatunków krów, aby zwiększać rentowność i stabilność produkcji mleka.
Ocena rasy NRF przeprowadzona w Irlandii Północnej, wskazuje, wyróżnia się ona wyższym wskaźnikiem zacieleń, znacznie wyższą przeżywalnością cieląt, niższą LKS, niższym brakowaniem oraz wyższą zawartością składników mleka, w porównaniu z utrzymywanymi w tych samych stadach holsztynami.
Z badań przeprowadzonych na populacji 10 000 mieszańców wynika, że krzyżowanie naprzemienne HF z NRF daje hodowcy większy zysk. „Mieszańce po NRF dają taki sam przychód ze sprzedaży mleka, ale niższe koszty produkcji (wyższa płodność, mniej chorób, łatwiejsze wcielenia, większa długowieczność i lepsza budowa nóg i racic), a w rezultacie wyższy dochód netto z litra mleka. Doświadczenia polowe dowiodły, że dochód netto z litra mleka był o 15-20 procent wyższy, niż w przypadku czystych holsztynów" – pisze portal spożywczy.pl.

Źródło: portalspożywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!