Podkarpacie stawia na bydło

 

Województwo podkarpackie stawia na promocję hodowli bydła mięsnego. Tamtejszy samorząd przeznaczył w tym roku na ten cel niemal 2,5 mln zł. Podkarpackie to jedyne województwo, w którym prowadzone jest takie przedsięwzięcie, a odbywa się już po raz drugi.

bydlo„Widać już pierwsze efekty programu. Udało nam się m.in. zatrzymać tendencję spadkową w hodowli bydła mięsnego na Podkarpaciu. Mamy nadzieję, że w regionie coraz więcej rolników będzie decydować się na hodowlę bydła" – mówi Lucjan Kuźniar - członek zarządu województwa podkarpackiego.

Kuźniar chwali znakomite warunki do hodowli w całym regionie, a szczególnie w Bieszczadach. – „Celem tego programu jest także to, żeby nieużytki rolne, których jest coraz więcej, nie zarastały roślinnością albo lasem, a były wykorzystywane do produkcji rolnej i służyły do wypasu zwierząt" – podkreśla.

Na ubiegłoroczny projekt o nazwie „Program aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo wskazanych terenów łąkowo-pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas" przeznaczono 2 mln zł. Dotacje mogły otrzymać organizacje skupiające rolników, które złożyły oferty w organizowanym przez urząd marszałkowski projekcie. Do konkursu nie mogli stanąć rolnicy indywidualni.

Dotacje wypłacone w 2012r. objęły ponad 4,7 tys. ha terenów łąkowo-pastwiskowych, na których wypasano prawie 6 tys. sztuk bydła. Wysokość dotacji uzależniona była od liczby zwierząt wypasanych na pastwisku i wynosiła od 175 zł do ponad 437 zł na jeden hektar.

Samorząd nie zamierza zmieniać zasad wypłat dotacji tym roku, z tym że większy będzie jednak budżet programu.

Jak zaznacza Kuźniar, program ma nie tylko promować hodowlę bydła, ale także ma zachęcić do większego spożycia wołowiny. – „Mamy nadzieję, że uda nam się wypromować markę „wołowina podkarpacka", i wkrótce będzie ona rozpoznawalna w całym kraju" – mówi Kuźniar.

Jednym z działań promocyjnych ma być wydanie książki kucharskiej, w której gospodynie z Podkarpackiego zaprezentują swoje przepisy na dania z wołowiny.

Źródło: PAP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!