Niepewna sytuacja na rynku mleka

 

Sektor mleczny ma coraz więcej powodów do niezadowolenia. Wizja ograniczenia w 2013 r. dopłat dla mleczarzy nie pomoga w tej sytuacji. Komisja Europejska pomimo licznych wniosków w tej sprawie, nie uruchomiła możliwych instrumentów interwancyjnych.

krowy mleczne - Agrobiznes ParkSytaucja na światowym rynku pogarszała się już od początku tego roku i już odbiło się to na naszym rynku krajowym. Producenci mleka, jak i przetwórcy boleśnie odczuwają spadek cen.
Eksperci z Agencji Rynku Rolnego szacują produkcję mleka na poziomie niemal 13 mld kg (czyli ponad 2% więcej niż w 2011 r.). Oszacowali oni również wzrost wydajności krów mlecznych o 4%. Te wyniki nie poprawiają jednak sytuacji producentów.

- "Sytuacja na rynku mleka w tej chwili naprawdę nie jest zbyt ciekawa. Bardzo nam wzrosły koszty produkcji. Trudno nam związać koniec z końcem. A paliwo, energia elektryczna, pasze są coraz droższe. Po ciężkiej zimie, gdzie źródło białka straciliśmy, musimy nadrabiać śrutami, a ich ceny cały czas rosną ... Trudno teraz godnie wyżyć z tej produkcji, mimo tego, że mleka nie brakuje." - mówi Tomasz Czynsz, producent ze wsi Dobre.

- "W opłacalności produkcji mleka najgorsza jest wysoka cena zbóż i śrut, szczególnie jeśli chodzi o soję. Ceny mleka spadły, ale nasze koszty wzrosły i ten kryzys powoduje, że jest obniżona produkcja mleka, bo my hodowcy próbujemy oszczędzać na paszach białkowych." - przyznaje Ryszard Gawinecki, rolnik z Radziejowa.

Jak poinformował również Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od kwietnia do końca lipca bieżącego roku rolnicy dostarczyli o ok. 8% więcej mleka niż w tym samym okresie 2011 roku. Jeśli utrzyma się taka dynamika istnieje bardzo realne zagrożenie przekoczenia krajowej kwoty mlecznej rzeznaczonej dla dostawców hurtowych na rok bieżący.  Jeśli tak się stanie, producenci będą indywidualie zobowiązali do karnej opłaty, która wynosi 27,83 euro za każde 100 kg dostarczonej nadwyżki mleka.

To jednak nie koniec problemów producentów mleka. Prawdopodobnie Komisja Europejska ograniczy wsparcie finansowe dla mleczarzy na lata 2014-2020. Komisja chce w to miejsce wprowadzić ubezpieczenia wzajemne i od ryzyka oraz kontrakty terminowe.

Producenci mleka z rezerwą podchodzą również do rozporządzenia z 2010 roku zaproponowanego przez Grupę Ekspertów Wyskoiego Szczebla ds. Mleka o nazwie pakiet mleczny.

- "Pakiet mleczny, który Unia zapowiedziała, to pakiet w którym dużą rolęodgrywają finanse, a wszelkie rozluźnienie może mieć bardzo złe skutki dla rodzimej produkcji. jerzeli zabierzemy wsparcie finansowe dla produkcji mleka, otworzymy import zewnątrzny, mogą to byż ogromne straty dla naszych producentów. Teraz producenci są ograniczeni limitami, uważają, że przy segregacji rynku dobry produkt ma szansę przebić się jako pierwszy, ale tak naprawdzę, gdy spojrzymy na rynek globalny - więcej jest obaw niż pożytku z tego zdarzenia." - mówi Andrzej Baranowski, Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, specjalista ds. rolnictwa.


Źródło: TVP Info, fot. Z. Kuśnierewicz

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!