„Międzynarodowy spisek” z koniną

 

Zdaniem Owena Patersona brytyjskiego ministra ds. środowiska, aprowizacji i wsi skandal jaki wynikną z wykryciem koniny w mrożonkach w kilku krajach UE, to "wynik niekompetencji lub międzynarodowego spisku".

konie1Wykryte końskie mięso nie jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludności, jednak jest ewidentnym wprowadzeniem w błąd konsumenta. Ostatnio pojawiły się jednak obawy, że konie, których mięso znaleziono w mrożonych mogły być leczone fenylbutazonem - lekiem wyłączonym z łańcucha żywieniowego ludzi.

Paterson spotkał się z przedstawicielami sieci handlowych i agencji FSA (Food Standards Authority) odpowiedzialnej za standardy żywności. Mówił, że to Firmy handlowe ponosze pełną odpowiedzialność za to, by na opakowaniu skład produktu był zgodny z opisem.

W połowie stycznia w mrożonych hamburgerach importowanych z Irlandii wykryto duże domieszki mięsa końskiego. Produkty te wycofano ze sprzedaży z sieci Tesco, Iceland i Lidl. Wszczęto dochodzenie, w wyniku którego dwa duże irlandzkie zakłady przetwórcze zawiesiły produkcję. Podejrzenia padły także na dostawcę z Polski, jednak testy przeprowadzone w polskich chłodniach nie potwierdziły zarzutów.

W ubiegłym tygodniu firma Findus sama wykryła niedozwoloną koninę w swoim wołowym farszu do mrożonej lasagne oraz spaghetti bolognese. Produkty te zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży oraz została zawiadomiona FSA. Agencja już zapowiedziała inspekcje na nieznaną do tej pory skalę, a jej wyniki poznamy w kwietniu.

Produkcją mrożonek pod marką towarową Findus zajmuje się francuska firmy Comigel. Francuska filia Findusa w poniedziałek wystąpiła na drogę sądową przeciwko swemu, również francuskiemu dostawcy Spanghero.
Spanghero natomiast twierdzi, że ich firma również została poszkodowana, a mięso zostało sprowadzone z Rumunii. Francuski urząd ścigania oszustw finansowych już wszczął dochodzenie w tej sprawie zarówno przeciw firmie Comigel, jak i Spanghero.

Jak informuje francuski minister ds. konsumentów Benoit Hamon zakłady Comigela otrzymały dostawę mięsa od francuskiej firmy Poujol, ta natomiast kupiła je zamrożone od handlarza na Cyprze, który zaopatrzył się w Rumunii za pośrednictwem handlarza holenderskiego.

- "Wykrycie koniny w produktach Findusa to bardzo poważna sprawa. Jeśli Findus i Tesco nie mogą mieć pewności, że ich produkty oparte są na składnikach pochodzących od sprawdzonego łańcucha dostawców, to wówczas ten sektor handlu detalicznego będzie miał bardzo wielki problem" - twierdzi szef FSA prof. Alan Reilly.


Źródło: PAP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!