Petycja pszczelarzy

 

Pszczelarze wystosowali petycję do Senatu domagając się większej transparentności, bezpieczeństwa oraz społecznej kontroli nad procesami oceny i rejestracji środków ochrony roślin. W projekcie ustawy nie znalazły się niestety niektóre postulaty.

miód200Petycję Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka" popierają liczne organizacje pszczelarskie, pszczelarze niezrzeszeni, a także Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna".

Już podczas prac nad ustawą w Sejmie Stowarzyszenie wniosło poprawki, które niestety „zostały uwzględnione tylko częściowo". „Jesteśmy przekonani o ich zasadności, dlatego postanowiliśmy je ponowić w Izbie Wyższej" – czytamy w petycji.

„Stowarzyszenie domaga m.in. zapewnienia pełnej transparentności procesu oceny i rejestracji środków ochrony roślin poprzez ustawowy wymóg sporządzania całej dokumentacji związanej z oceną i rejestracją środków ochrony roślin w językach polskim i angielskim, a nie – jak jest proponowane – w języku angielskim i jedynie warunkowo – w języku polskim" - czytamy w TVP Parlament.

Jednym z postulatów jest również ten o zabezpieczeniu przed „ewentualnym wpływem ze strony koncernów chemicznych na nieuzasadnione przychylniejsze traktowanie ich wniosków o rejestrację poszczególnych pestycydów".

Autorzy zaznaczają także, że bardzo ważne jest również monitorowanie prawidłowego stosowania pestycydów i ich wpływu na środowisko naturalne poprzez „utworzenie bazy danych rejestrującej udokumentowane przypadki zatruć pszczół tymi środkami".

„Nasze poprawki wynikają nie tylko z troski o polskie pszczelarstwo, będące integralną częścią polskiego rolnictwa, ale także z troski o zapewnienie produkcji tylko zdrowej żywności, z troski o bioróżnorodność i czyste środowisko" – podaje uzasadnienie dokumentu.

Swój podpis pod petycją można składać online pod tym adresem.

Źródło: TVP Parlament

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!