Wzrost środków na polskie pszczelarstwo

 

Resort rolnictwa podjął decyzję o przeznaczeniu na pszczelarstwo w latach 2013-16 ponad 26 mln euro. Minister rolnictwa – Marek Sawicki podkreślił, że pieniądze te będą mogły być przeznaczane m.in. na szkolenia, inwestycje oraz modernizacje gospodarstw pszczelarskich.

miód200Zdaniem ministra rolnictwa miód jest bardzo popularnym produktem eksportowym. Sawicki podkreślił jednak, że dziś import tego surowca przewyższa dwukrotnie jego eksport. Dlatego należy zachęcać polskich rolników, by zakładali pasieki oraz w pełni korzystali z programów wspierających pszczelarstwo. Sawicki przekonywał: „Wielkość środków daje szanse na to, byśmy wyrównali bilans w zakresie importu i eksportu i przechylili na korzyść krajowych producentów.”

 

Minister podkreślił, że obecnie w Polsce jest tylko 307 zawodowych pszczelarzy, a ich produkcja stanowi 6,5 proc. całej produkcji miodu. „Polskie pszczelarstwo to przede wszystkim produkcja bardzo tradycyjna, bardzo hobbystyczna, oparta na małych pasiekach, często producentach, którzy się tym nie zajmują zawodowo.”

 

Ponadto poseł PSL dodał: Nie ma życia bez brzęczenia pszczół. Już Einstein mówił, że jeśli zamilknie ostania pszczoła, to nam, ludziom zostaną tylko cztery lata.”

 

Sawicki wskazał, że polskie pszczelarstwo szybko się rozwija, i tak w 2012 roku rodzin pszczelich było 1 mln 381 tys. Bardzo mocno zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin pszczelich z liczbą rodzin rolniczych. Więc jak już ten wskaźnik wyrównamy poprzez wzrost rodzin pszczelich, a niekoniecznie ubytek rodzin rolniczych, to pewnie tego miodu będziemy mieli więcej- podkreślił minister.

 

Źródło: TVP info

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!