Pasza dla świń

 

W paszach dla świń można stosować różne źródła białka nie tylko śrutę sojową. Sprawdzonym i dobrym zamiennikiem są np. nasiona roślin strączkowych. Takie praktyki stosuje się nie tylko w wielu europejskich gospodarstwach rolnych, ale również wielu producentów wieprzowiny w Australii.

pasza dla świńRolnicy i ekonomiści w dużej części uważają, że bardziej opłacalnym sposobem żywienia świń jest mieszanka własnych zbóż i nasion strączkowych z niewielkim dodatkiem koncentratów. Natomiast nasiona roślin strączkowych bardzo dobrze nadają się jako zamiennik śruty sojowej w mieszankach paszowych choćby ze względu na swój skład aminokwasowy. Skład składem ale nie należy stosować tego rodzaju nasion jako głównego składnika białkowej paszy.

Podejmując decyzję o wyborze roślin strączkowych na cele pastewne, należałoby dopasować je do kierunku produkcji zwierzęcej, a także wziąć pod uwagę czynniki wpływające na plony roślin. Obydwa cele można w zupełności pogodzić przy różnorodnej hodowli zwierzęcej gdyż wybór roślin strączkowych jest naprawdę duży.

Rośliny do produkcji paszy

Groch – najczęściej stosowany i najbardziej bezpieczny spośród wszystkich nasion strączkowych. Ze względu na odmianę biało kwitnącą o niskiej zawartości tanin idealnie nadaje się w żywieniu świń w różnych grupach wiekowych. Nie jest wskazany jedynie przy mieszankach dla bardzo młodych zwierząt ze względu na zmniejszoną strawność skrobi. Również przewód pokarmowy młodych prosiąt jest narażony na zbyt dużą ilość niestrawionych cukrów. U zwierząt żywionych zbyt dużą ilością grochu obserwuje się czasami zabrudzenia spowodowane większą lepkością odchodów (tzw. brudne świnie).

Groch kolorowy – w odróżnieniu od grochu zwykłego, groch kolorowy jest gorzej trawiony, a co za tym idzie ma mniejszą wartość pokarmową przez co powinien być stosowany jako pasza dla tuczników.

Bobik – są to nasiona odmian niskotaninowych, które mają zbliżoną wartość pokarmową do grochu. Bobiku nie zaleca się do stosowania w paszach dla prosiąt, loch prośnych i karmiących. Przy karmieniu tuczników, dawka bobiku może sięgać 20% wagowo mieszanki pełnoporcjowe.

Łubin żółty – najbardziej spośród wszystkich łubinów nadaje się do żywienia świń. Ze względu na dużą zawartość białka, jego udział nie musi być wysoki w dawce (8-10%). Udział łubinu żółtego w mieszance wymaga starannego zbilansowania całości pod względem wszystkich czterech aminokwasów: lizyny, metioniny z cystyną, treoniny i tryptofanu. Zastosowanie łubinu żółtego w zbilansowanych dawkach nie powoduje ani zmniejszenia dziennych przyrostów zwierząt ani obniżenia spożycia paszy.

Łubin wąskolistny – stosowany w mniejszej skali ze wszystkich rodzajów roślin strączkowych ze względu na stosunkowo dużą zawartość włókna, a małą białka oraz niższą wartość energetyczną. Może być wykorzystywany natomiast w żywieniu tuczników starszych. Udział w mieszance pełnoporcjowe może sięgnąć 8% wagowych.

Łubin biały – niezalecany jako bezpieczna pasza dla świń. W przypadku przekroczenia 5% udziału w mieszance paszowej może spowodować znacznie zmniejszenie spożycia paszy i ograniczenie przyrostów dobowych u zwierząt. Nie jest potwierdzone co dokładnie ma wpływ na takie zachowania ale przypuszcza się, że odpowiedzialnym za to są rodzaje alkaloidów. Według danych COBORU nowe odmiany łubinu białego Butan i Boros zawierają mniejsze ilości alkaloidów niż tradycyjna odmiana WAT jednak na chwilę obecną brakuje wystarczających danych aby to potwierdzić. Skarmienie mieszanki grochem i łubinem żółtym spowoduje zwiększenie białka w mieszance, niż ta w której będzie sam groch lub sam łubin.

źródło: "Farmer" 01/2008

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!