leasing maszyny

Dobry leasing nie znaczy idealny

O ile prowadzisz przedsiębiorstwo, to nie tylko samochód, jakkolwiek rzeczywiście wszystkie nieodzowne sprzęty i posiadłości możesz wziąć w leasing. Często leasingowane też są: maszyny rolnicze, linie wytwórcze, sprzęty czy oprzyrządowanie biurowe. Leasing jest umową między dwoma podmiotami: leasingobiorcą (korzystającym) a leasingodawcą (finansującym). Jest to postać dzierżawy środków trwałych względnie nieruchomości, która kreuje opcję ich użytkowania bez konieczności ich kupna.

Obiektem umowy leasingu mogą stać się środki trwałe np.. samochody, urządzania i wyposażenie, linie wytwórcze,  maszyny rolnicze i nieruchomości. Tak naprawdę przedmiot umowy leasingu zależy od tego, w jakiej specjalności działa firma leasingowa. Warto wiedzieć, iż przedmiotem leasingu może stać się nie tylko rzecz nowa, jakkolwiek również używana. Z leasingu cyklicznie korzystają biznesmeni, którzy teraz rozpoczynają działalność. Nic dziwnego – starają się uszczuplić wydatki, których na sam początek prowadzenia firmy jest naprawdę dużo, a auto stanowi ich znaczną część.

Czym się różni leasing od kredytu?

Przewagą kredytu nad leasingiem jest alternatywa wzięcia kredytu na bezwzględnie dowolny cel. Gotówkę możesz przeznaczyć nie tylko na nowy środek trwały,ale też na nową inwestycje, remont czy aktualne wydatki przedsiębiorstwa. W przypadku leasingu posiadaczem leasingowanego sprzętu do czasu jego wykupu jest leasingodawca. Przy pozyskaniu tego samego przedmiotu kredytem, z chwilą parafowania umowy właścicielem staje się firma.

Leasing nie w każdej sytuacji jest najciekawszym finansowo rozwiązaniem. Niefortunnie nie ma bezsprzecznej odpowiedzi na kwestię, czy pożyteczniej wziąć samochód w leasing, czy na raty, czy kupić go jednak inną drogą. Wiele zależy od tego, czy zamierzamy kupić środek trwały po zakończeniu umowy, a także od stawek: bieżącej oraz wykupu.

Istnieje wiele wariantów leasingu główne to: leasing operacyjny (bieżący) oraz leasing finansowy (kapitałowy). Różnią się one w stosunku do tego, co jest przedmiotem leasingu, oraz tego, jak skonstruowana jest umowa, kto może być jej podmiotem jak i jakie obie strony mają prawa i obowiązki względem przedmiotu leasingu. Kiedy przelejesz ostatnią ratę leasingu, masz określony termin na przedsięwzięcie właściwych działań. Musisz zdecydować, czy chcesz wykupić leasingowany przedmiot. Jeśli podejmiesz decyzję, że tak, dostaniesz fakturę sprzedaży przedmiotu leasingu.

Jak wyselekcjonować optymalny leasing?

Jak znaleźć ofertę leasingu? Głównym kryterium, które musisz uwzględnić, winno być to, czy rzeczowa oferta realizuje oczekiwania. Nie porównuj ze sobą ofert o innym terminie trwania umowy czy wielorakiej wysokości opłaty wstępnej. Skorzystaj z porównywarki ofert i na tych samych, interesujących walorach sprawdzisz wydatki przynajmniej kilku ofert.

Leasing nie w każdym przypadku jest najlepszym finansowo rozwiązaniem. Niefortunnie nie ma niezaprzeczalnej riposty na zapytywanie, czy taniej wziąć przedmiot w leasing, czy na raty, czy nabyć go zresztą inną drogą. Dużo zależy od tego, czy planujemy odkupi środek trwały po skończeniu umowy, a także od stawek: bazowej a także wykupu.