usługi faktoringu

Dwa spojrzenie na usługi faktoringu

Jedna z atrakcyjniejszych usług finansowych dostępnych zarówno dla małych firm i korporacji to faktoring. Nie jest notabene zanadto świetnie znana usługa w naszym kraju, ale ospale rozpoczyna cieszyć się co chwila większym uznaniem. Jednakże niewiele przedsiębiorców wie czym jest, wskutek tego dookoła tej usługi wynurza się dużo kontrowersji, z tej przyczyny nie zawsze jest to najwspanialsze rozwiązanie. Kiedy faktoring opłaca się?

Faktoring – jak on działa

Faktoring w konspekcie polega na przekazywaniu instytucji faktoringowej faktur z odroczonym momentem zapłaty. Trafia się tak, że biznesmen na spłatę należności od kontrahenta musi oczekiwać poniekąd 30 dni, a to wysoce tłumi i zmniejsza możliwości postępu firmy, a w wybranych przypadkach poniekąd jej funkcjonowania w ogóle. W takich wypadkach faktor wypłaca faktorantowi pieniądze z faktury (pomniejszoną z pewnością o opłatę faktoringową) i sam staje się wierzycielem odbiorcy.
Nawiązanie takiej umowy faktoringowej wydaje się niezwykle proste, zwłaszcza iż formalności są ograniczone do minimum, nie ma potrzeby przedstawiać jakichkolwiek poświadczeń ani zastawu, który pełniłby funkcję zeznania majątkowego. Mimo że na wstępie wszystko zdaje się wspaniałe, faktoring ma sporo przeciwników. Dlaczego?

Minusy tego rozwiązania

Pomimo całego szeregu walorów, faktoring ostaje nadal dosyć sporną kwestią. Przesłanka zwłaszcza leży w nieświadomości, zwłaszcza odbiorców. W sytuacji przejścia na usługi banku prowadzącego faktoring, firma musi powiadomić klientów, że już należności za ich faktury będzie brał ktoś inny. To może wzbudzić zmącone uczucia w odbiorcach – mogą rozpoznać to jako brak zaufania, co w przyszłości doprowadzi do ochłodzenia stosunków biznesowych, więcej jeszcze wycofaniu się interesantów. Dla całego szeregu osób usługi faktoringowe kojarzą się z windykacją i egzekucją, a wszak nie o to chodzi.

Pozostałą wadą jest stosunkowo wysoki koszt. Cały szereg biznesmenów nie zamierza korzystać z faktoringu, albowiem niepokoi się, iż opłata pochłonie ich przychód albo iż nie będzie ich na nią stać. To nie jest realność – przedsiębiorcy zwykle nie stać na to, aby mieć spóźnienia w zleceniu. Brak pieniędzy od klientów oznacza notorycznie opóźnienia w utworzeniu usługi dla kolejnego, dając za przykład niemożność kupienia niezbędnych materiałów. A to na pewno nie ulega wątpliwości nie wpłynie doskonale na wizerunek spółki. Z drugiej strony, na rynku nadciąga więcej i więcej korporacji, które świadczą usługi faktoringowe, dzięki z jakiej przyczyny ceny są co chwila niższe.

Kiedy faktoring w rzeczywistości się opłaca?

Nie zważając na te wady i defekty, faktoring ma też sporo amatorów. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które notabene nie posiadają zdolności kredytowej, wobec tego nie będą mogły ratować się na przykład pożyczką albo kredytem w sytuacji spóźnienia spłaty i przejściowych komplikacji gotówkowych. Dzięki ekspresowym przelewom z faktoringu, płynność finansowa przedsiębiorstwa nie pozostaje stargana, wskutek tego nie wypada obawiać się przestojów w biznesie. Dzięki faktoringowi możemy prowadzić z większym natężeniem pewny interes, nie obawiać się kolejnych wyzwań i mieć pewność, że zawsze wszelkie wypracowane pieniądze będą przekazane do naszej dyspozycji.

Dostępność do usługi dla swojej branży i firmy sprawdzisz np. na stronie: https://faktoringoferty.pl . Możliwości i wariantów jest wiele, inne rozwiązania są dla dużych inne dla małych firm.